tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Fińskie kłopoty przed Ruką. Olli słabszy od kobiety

Jeden z najbardziej zasłużonych krajów w historii skoków narciarskich nie potrafi wyjść z kryzysu. W najbliższy weekend w Ruce zabraknie kontuzjowanego Ville Larinto i będącego w fatalnej dyspozycji Harriego Olli. Spośród znanych nazwisk na placu boju pozostaje tylko... 40-letni Janne Ahonen. Transmisja zmagań w sobotę i niedzielę w TVP1.
Yuki Ito (L) i Harri Olli (fot. Getty)

W szeregach zespołu Andreasa Mittera trudno o optymizm. Gospodarze skorzystają z tzw. kwoty krajowej i do kwalifikacji zgłoszą 10 zawodników. Zawody w Wiśle nie wróży im jednak innych ról niż te przewidziane dla statystów. W niedzielę pucharowe punkty zdołał wywalczyć jedynie 28. Antti Aalto. Dzień wcześniej fińska drużyna była przedostatnia w konkursie drużynowym, a jeszcze w piątek groźny upadek zaliczył Ville Larinto. 27-latek ma mocno naciągnięte więzadła w kolanie i czeka go przerwa.

PŚ w Wiśle – inauguracja inna niż wszystkie Larinto od kilku lat zmaga się z powracającymi kłopotami zdrowotnymi, które nie tylko wyhamowały, ale wręcz zniszczyły dobrze zapowiadającą się karierę. Do fatalnego upadku 1 stycznia 2011 w Garmisch-Partenkirchen Fin pięciokrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Świata (raz wygrał). Od tej daty nie wrócił już na najwyższy poziom. Zresztą kontuzje zmusiły do zakończenia startów także Janne Haponena, który zaliczył trzy triumfy w zawodach elity.

Z innymi problemami nie poradził sobie Olli. Hulaszcza natura zamiast na szczyt zaprowadziła go na sportowe peryferia. W weekend okazał się słabszy od... Yuki Ito w otwartych mistrzostwach Finlandii w Rovaniemi. To sytuacja upokarzająca dla wicemistrza świata z 2007 roku. Najlepsze skoczkinie, aby uzyskiwać zbliżone odległości do męskiej czołówki muszą skakać z najazdu wyższego o kilkanaście belek...

Małysz: naszych skoczków stać na dużo więcej Nie wiadomo, czy deklaracje Olliego czynione latem nie zostały spełnione, czy też powrót w wieku 32 lat zwyczajnie go przerósł. Fin ma czas na przemyślenia, bo zabrakło go w składzie na Puchar Świata w Ruce. Spokojny o powołanie mógł być Janne Ahonen, który jednak od lat może jedynie wspominać sukcesy. Popularny "Maska" jeszcze przed poprzednim sezonem przyznał, że coraz mniej trenuje, poświęcając się... szyciu kombinezonów.

Nadzieją powinni być młodzi, ale ostatnim Finem, który uplasował się w czołowej piątce mistrzostw świata juniorów był Larinto w 2009 roku... Zresztą ostatnie sukcesy tej nacji w rywalizacji seniorów to podobny okres – w tym samym sezonie zespół zajął drugie miejsce w Pucharze Narodów. Potem nadeszły chude lata... Ostatni triumf w zawodach Pucharu Świata przypada co prawda na 2014 rok, ale odniósł go... były kombinator norweski Anssi Koivuranta w niezwykle loteryjnym konkursie w Innsbrucku.

Człowiek orkiestra polskich skoków. Dzień z życia dyrektora Małysza
Najkrótszy wywiad w historii. Oszołomiony zwycięzca Pucharu Świata
Skazani na siebie od dziecka, czyli "czwórka Horngachera"
Podsumowanie Pucharu Świata w Wiśle
Tak wyglądał PŚ w Wiśle od telewizyjnej kuchni

podobne informacje

Siostrzeniec Małysza najlepszy w Ruce. Duży awans

PŚ: z kadry B po zwycięstwo. Jernej Damjan zaskoczył

Odczarować Rukę (Kuusamo). Transmisja konkursu od 14:20 w TVP1

Puchar Narodów: spadek Polaków po konkursie w Ruce