tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Najlepsze mecze Pucharu Davisa. Hitler i wycieńczony Sampras

Od piątku finał Pucharu Davisa – w Lille Francja zmierzy się z Belgią, a w akcji zobaczymy m.in. Jo-Wilfrieda Tsongę, Lucasa Pouille'a czy Davida Goffina. Z tej okazji wybraliśmy trzy najlepsze singlowe spotkania w historii tych rozgrywek. Transmisje finału w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej TVP Sport.
Od lewej: Pete Sampras, Gottfried von Cramm oraz Donald Budge (fot. Getty Images)

Z KORTU DO SZWALNI. NOWE ŻYCIE DOMACHOWSKIEJ

Don Budge (USA) – Gottfried Von Cramm (Niemcy)

Starcie USA z Niemcami w 1937 roku pełne było podtekstów – sukcesy Von Cramma chciała wykorzystać partia nazistowska, dostał nawet propozycję członkostwa w NSDAP, ale odmówił. Po czterech potyczkach był remis 2:2 i o losach starcia decydował ostatni pojedynek. Budge był wtedy najlepszym tenisistą świata, który kilka tygodni wcześniej rozbił Niemca w finale Wimbledonu.

Na tych samych trawiastych kortach w Londynie Von Cramm zaczął jednak spotkanie znakomicie i to on był o jednego seta od zwycięstwa. Wtedy jednak nastąpiło przebudzenie Budge'a, który ostatecznie zwyciężył 6:8, 5:7, 6:4, 6:2, 8:6. Wśród ekspertów nie brakuje głosów, że to był najlepszy tenisowy mecz wszech czasów.

Von Cramm nie był załamany, inaczej do sprawy podszedł Adolf Hitler. Naziści oskarżyli go o homoseksualizm, a że był wtedy traktowany jak przestępstwo, to zawodnik wylądował w więzieniu.

John McEnroe (USA) – Mats Wilander (Szwecja)

Skoro zdaniem ekspertów starcie Budge'a z Von Crammem było meczem wszech czasów, to na pojedynek McEnroe'a z Wilanderem brakuje określeń. Ćwierćfinał Pucharu Davisa w 1982 roku, remis 2:2, a na korcie w St. Louis dwóch najlepszych wtedy tenisistów świata. Panowie nie zawiedli.

McEnroe wygrał dwa pierwsze sety, jednak w trzecim po epickim boju górą 17:15 (!) był Wilander. Szwed złapał wiatr w żagle, zwyciężył także w czwartej partii, jednak Amerykanin w sobie tylko znany sposób w decydującym starciu wrócił do gry i ostatecznie triumfował 9:7, 6:2, 15:17, 3:6, 8:6. Mecz trwał sześć godzin i 22 minuty!

Nic wspanialszego już mi się w życiu nie przytrafi. Nie wiem jakim cudem Mats wygrał trzeciego seta, byłem na deskach, wstałem na 9, co chwilę dostawałem po głowie, ale w ostatniej chwili udowodniłem, że to ja jestem najlepszym tenisistą w historii – podsumował McEnroe w swoim stylu.

Pete Sampras (USA) – Andriej Czesnokow (Rosja)

Sampras w 1995 roku był najlepszym tenisistą globu, ale ceglana mączka nie należała do jego ulubionych nawierzchni. W finale w Moskwie w pierwszym spotkaniu Amerykanin zmierzył się z Andriejem Czesnokowem i według wielu opinii rozegrał najlepszy mecz na ziemi w karierze.

Kibice przecierali oczy ze zdumienia, kapitalna wymiana "goniła" kapitalną wymianę, a mecz ostatecznie wygrał Sampras 3:6, 6:4, 6:3, 6:7, 6:4. Do historii przeszło jednak to, co wydarzyło się po piłce meczowej – triumfatora dopadły skurcze, Amerykanin nie był w stanie się podnieść, a z kortu wyprowadzili go członkowie sztabu.

Nigdy wcześniej i nigdy później nie byłem tak wycieńczony po meczu, jak po spotkaniu z Czesnokowem. W końcówce piątego seta modliłem się, żeby to się już skończyło. To był ból nie do opisania – przyznał Sampras w jednym z wywiadów.

Podcast tenisowy "As". Jak wychować nową Radwańską?

podobne informacje

Puchar Davisa: Marin Cilić rozstrzygnął losy finału. Wielki triumf Chorwatów

Puchar Davisa: Francja wciąż walczy. Wygrany mecz deblowy

Corić lepszy o klasę. Chorwacja bliżej Pucharu Davisa

Broniący tytułu Francuzi i szukający odkupienia Cilić. Ostatni taki finał Pucharu Davisa