tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Boniek: mundial bez Włochów? Trzęsienie ziemi!

Po raz pierwszy od 60 lat Włochów zabraknie na mistrzostwach świata. Zdaniem Zbigniewa Bońka mundial w Rosji nie będzie się cieszył zbyt dużym zainteresowaniem w Italii. – Myślę, że więcej czasu spędzą nad morzem, na basenie. We Włoszech jest dobry klimat do wypoczynku – przyznał prezes PZPN w rozmowie ze SPORT.TVP.PL.
Gianluigi Buffon (fot. Getty Images)

RANKING: 50 NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH LUDZI POLSKIEGO SPORTU

Marcin Tyc, SPORT.TVP.PL: – Po 60 latach ponownie zabraknie Włochów na MŚ. Oprócz punktów, czego zabrakło piłkarzom do awansu?
Zbigniew Boniek: – To była bardzo trudna grupa. W zasadzie dla Włochów ograniczało się to do meczów tylko z jedną drużyną. Właśnie z Hiszpanią. Wiadomo było od początku o tym, że kto wygra mecz i rewanż ten awansuje z pierwszego miejsca. Niestety dla Włochów, okazali się słabsi w dwumeczu i czekały ich baraże. Jak pokazały spotkania ze Szwecją, w barażach wszystko może się zdarzyć.

Zobacz jak prezentują się stadiony na mundial w Rosji – Co poszło nie tak w dwumeczu ze Szwedami?
– Włosi w spotkaniach ze Szwecją zmieniali system gry, ustawienie. Z pewnością grali tak, jak nie powinni. Dziwnie przestraszeni, zbyt podekscytowani. W spotkaniu rewanżowym nie zagrał będący w formie Lorenzo Insigne. Mogli to spotkanie wygrać, ale w piłce pełno jest takich przypadków.

– Brak awansu musiał zaboleć kibiców we Włoszech.
– Włosi bardzo kibicują swojej reprezentacji, ale nie w fazie eliminacji, bo to ich w ogóle nie interesuje. Są przekonani, że zawsze będą grać w finałach. Praktycznie od zawsze grali na mundialu. Dla nich jest to chleb powszedni. Brak awansu jest dużym zaskoczeniem dla kibiców. Nie jest to dla nich przyjemna sytuacja. Można śmiało powiedzieć, że to trzęsienie ziemi.

– We Włoszech żyje około 11 milionów osób, które mogą pamiętać 1958 rok i brak awansu na MŚ w Szwecji. Jednak zdecydowana większość przez całe życie oglądała Azzurrich w finałach. Czas mundialu w Rosji to będzie smutny czas we Włoszech.
– Przywiązanie Włochów do reprezentacji jest bardzo duże. Na pewno będzie to inny czas niż w sytuacji, kiedy oglądaliby swoją drużynę w Rosji. Myślę, że więcej czasu spędzą nad morzem, na basenie. We Włoszech jest dobry klimat do wypoczynku.

– Czy rosyjski mundial straci na braku Azzurrich podczas finałów?
– Powiem szczerze, że nikt nie jest przyzwyczajony do braku Włochów na mundialu, chociaż osobiście wolę zagrać dziesięć razy ze Szwecją, chociaż wiem, że z nimi też nie gra się łatwo, niż jeden raz z Włochami. Z drugiej strony nikt Włochom nie bronił zakwalifikowania się na mundial. Jednak na pewno będą to inne mistrzostwa niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

– Żałuje pan, że nie zobaczymy Włochów w Rosji?
– Na pewno będzie to inny mundial bez reprezentacji Włoch. Jak już wspomniałem, egoistycznie patrząc, wolałbym tam zagrać ze Szwedami niż z Włochami. Jedna szkoda, że nie awansowali. Buffon mógł pięknie zakończyć reprezentacją karierę, swoim szóstym mundialem.

– Śledził pan spotkanie rewanżowe ze Szwecją?
– Byłem w tym czasie w Gdańsku, na meczu Polska – Meksyk, ale zerkałem też na spotkanie Włochów.

Mundial bez bramkarza – legendy

podobne informacje

Zbigniew Boniek: jestem przekonany, że nie popełniłem błędu z Brzęczkiem

Podziękowania i gratulacje dla Agnieszki Radwańskiej od rywalek i ekspertów

#Sportowiec100lecia: Irena Szewińska najlepsza w głosowaniu kibiców

Zbigniew Boniek przeprasza, Raków zaczepia Legię. Reakcje po losowaniu 1/8 finału Pucharu Polski