tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Dziękuję #metoo". Wyznanie lekkoatletycznej mistrzyni Europy

Lekkoatletyczna mistrzyni Europy Moa Hjelmer włączyła się do akcji #metoo, która zrzesza ludzi walczących z molestowaniem seksualnym. Szwedka przyłączyła się do ruchu za pośrednictwem Instagrama i wyznała, dlaczego zdecydowała się na taki ruch.
Moa Hjelmer (fot. Getty Images)

Usain Bolt "flirtuje" z kolejną nietypową dyscypliną

"Zawsze byłam silna i pewna siebie i teraz wiem, że to nie była moja wina, ale musiało upłynąć sześć lat, zanim odważyłam się zabrać głos. Dziękuję #metoo" - napisała na Instagramie. 27-letnia Hjelmer, złota medalistka mistrzostw Europy w Helsinkach w 2012 roku, wspomniała, że sprawcą gwałtu był starszy od niej żonaty sportowiec. Nie podała ani jego nazwiska ani czy złoży doniesienie do prokuratury.

Moa Hjelmer (fot. Instagram/moahjelmer)

Akcję #metoo rozpoczęła 15 października w mediach społecznościowych aktorka Alyssa Milano, przyznając się, że była molestowane seksualnie przez producenta filmowego z Hollywood Harveya Weinsteina. Tego samego dnia hasztag użyto ponad 200 tys. razy, a w ciągu 24 godzin na samym Facebooku - skorzystało z niego ponad 4,7 mln osób w 12 mln postów. Do akcji włączyły się znane aktorki i celebrytki, twierdząc, że "one też" padły ofiarą gwałtu, agresji czy molestowania. Jak poinformował w czwartek dziennik "Dagens Nyheter", ofiarami przestępstw na tle seksualnym w środowisku sportowym w Szwecji mogło być 2290 kobiet.