tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Odczarować Rukę (Kuusamo). Transmisja konkursu od 14:20 w TVP1

– Nie mamy szczęścia na tej skoczni – zauważył Adam Małysz niedługo po dyskwalifikacji Piotra Żyły w drużynowym konkursie Pucharu Świata, który Polacy zakończyli na szóstym miejscu. W niedzielę sześciu zawodników Stefana Horngachera postara się odczarować Rukatunturi. Transmisja zmagań od 14:20 w TVP1. Relacja tekstowa już od serii próbnej (14:00) na stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.
Kamil Stoch (fot. PAP/EPA)

ZOBACZ, JAK RELACJONOWALIŚMY KONKURS DRUŻYNOWY


Był wietrzny niedzielny poranek. Zawody przełożono z soboty, gdy na skoczni rządził wiatr. Małysz nieznacznie przegrał z Norwegiem Sigurdem Pettersenem, ale z Ruki wyjechał w żółtym plastronie lidera Pucharu Świata. Niebawem minie czternaście lat od ostatniego polskiego podium w tym fińskim mieście. "Orzeł z Wisły" trzykrotnie plasował się tam na drugiej pozycji: raz w 2002 roku i dwukrotnie w 2003.

Piotr Żyła: nie wiedziałem o co chodzi z tym pomiarem Koniec serii na podium

Wydawało się, że "drużynówka" jest idealną okazją, aby przerwać wyczekiwanie na podium w Ruce. Dyskwalifikacja Żyły jeszcze przed pierwszą próbą sprawiła jednak, że Polacy musieli martwić się o miejsce w ósemce, a nie myśleć o czołowej trójce. Tym samym w Laponii skończyła się seria siedmiu kolejnych konkursów, w których zespół Horngachera stawał na "pudle" Pucharu Świata.

Ważne, że przed nami jeszcze niedziela. Jutro też jest dzień – zaznaczył niepocieszony Żyła. Poza wiślaninem w konkursie indywidualnym wystąpią: Jakub Wolny, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Stefan Hula oraz Kamil Stoch. Wicelider Pucharu Świata uzyskał w "drużynówce" 11. indywidualnie wynik. Najlepszy był Stefan Kraft.

Dawid Kubacki: Puchar Narodów? Jeszcze sporo punktów do zdobycia Nowy rekord Rukatunturi

Austriak poprawił w sobotę dziesięcioletni rekord skoczni Gregora Schlierenzauer – z 147 na 147,5 metra. Wysoką formę od początku sezonu prezentuje Richard Freitag – drugi w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej "drużynówki". Groźni będą też na pewno Norwegowie: Johann Andre Forfang i Daniel Andre Tande.

W niedzielę po raz pierwszy w karierze w żółtej koszulce lidera Pucharu Świata w zawodach wystąpi Junshiro Kobayashi. Ostatnim, który wygrał dwa pierwsze indywidualne konkursy sezonu był w 2011 roku Andreas Kofler. Japończyk byłby dziewiąty, gdyby w sobotę odbyły się zawody indywidualne. Lepiej spisałby się Kot – siódmy rezultat. Zakopiańczyk z pewnością będzie chciał zrehabilitować się za 19. miejsce w Wiśle – w całym poprzednim sezonie nie zajął niższej lokaty.

Małysz o dyskwalifikacji Żyły: to bardzo dziwne...
Kamil Stoch: w drugiej serii byliśmy jednymi z lepszych
Maciej Kot: w szatni żartowaliśmy z Piotrka Żyły

podobne informacje

Puchar Kontynentalny: Aleksander Zniszczoł nadal w formie. Podium w Ruce

Milczący Piotr Żyła. "Może zacząć mówić po angielsku"

PŚ w Ruce: wybierz najlepszy skok weekendu! [ANKIETA]

Polscy skoczkowie zadowoleni po PŚ w Ruce. "Mamy jeszcze rezerwy i musimy być cierpliwi"