tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kownacki efektywny do bólu. "To najlepsza alternatywa"

Dawid Kownacki wyrasta na jednego z najefektywniejszych napastników w Europie. Nie pojawia się w składzie Sampdorii Genua zbyt często, ale jak na razie bardzo dobrze wykorzystuje szanse, jakie daje mu trener. – Wśród napastników, którzy jak dotąd nie zaistnieli w kadrze, jest moim zdaniem najpoważniejszą alternatywą do powołania na mundial w Rosji – powiedział w rozmowie ze SPORT.TVP.PL Radosław Gilewicz, były reprezentant Polski.
Dawid Kownacki (fot. Getty)

Mityczna "grupa śmierci". Polegli nawet najwięksi

We wtorek były zawodnik Lecha Poznań po raz pierwszy pojawił się w podstawowym składzie Sampdorii Genua. W pucharowym meczu z Pescarą (4:1) strzelił dwa gole i przy kolejnym asystował. W ten sposób podtrzymał świetne statystyki – w sześciu spotkaniach włoskiego klubu zdobył pięć goli. Średnio trafia do bramki co... niecałe 36 minut. Czy to już czas, by spodziewać się, że może znaleźć się w kadrze na mistrzostwach świata?

– Trzeba się cieszyć, że jest umiejętnie wprowadzany do składu. Strzela gole, ale to nie oznacza dla niego pewnego miejsca w pierwszej jedenastce. Z perspektywy tak młodego chłopaka ważne jest, by nie nakładać na niego zbyt dużej presji, ale z drugiej strony pozwolić mu się pokazać. Cały czas ma wiele do poprawy – powiedział Gilewicz.

Dawid Kownacki (fot. Getty) Kownacki wciąż czeka na debiut w dorosłej reprezentacji Polski. Takie występy, jak wtorkowy, bez wątpienia przybliżają go do powołania.

– Co prawda nie było go w kadrze na mecze z Urugwajem i Meksykiem, ale według mnie nic jeszcze nie jest stracone. Nie mamy aż takich możliwości, by nie stawiać na napastników, którzy regularnie strzelają gole we Włoszech – stwierdził.

– Oczywiście pozostało jeszcze dużo czasu do następnego zgrupowania i wiele może się zmienić. Jednak piłkarze, którzy wchodząc z ławki potrafią odmienić losy meczu, tak jak to się działo w przypadku Kownackiego, są zawsze bardzo przydatni – dodał.

Kownacki to podpora młodzieżówki, która walczy w eliminacjach do mistrzostw Europy. Gilewicz jest zdania, że w przypadku dobrej formy zawodnika nie powinno być wątpliwości, do której kadry powinien być powoływany.

– Pierwsza reprezentacja jest najważniejsza. Jeśli w jakikolwiek sposób, według selekcjonera Nawałki, będzie w stanie pomóc kadrze, to nie powinno być żadnego wahania – ocenił.

podobne informacje

Serie A: Sampdoria straciła zwycięstwo w doliczonym czasie. Polacy nie grali

Trener Sampdorii potwierdza: Kownacki opuści klub

Serie A: Dawid Kownacki odejdzie z Sampdorii? Polski napastnik odsunięty od treningów z pierwszym zespołem

Grali kadrowicze: Jan Bednarek i Arkadiusz Milik nadal w wysokiej formie