tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Gollob opuścił szpital. "Jest w stanie ogólnym dobrym"

Żużlowiec Tomasz Gollob, po siedmiu miesiącach leczenia, w czwartek opuścił 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy – poinformował koordynator Kliniki Rehabilitacji dr Krzysztof Radziszewski. Były mistrz świata święta spędzi w domu.
Tomasz Gollob: wytrwałość mam zakodowaną genetycznie
Tomasz Gollob (fot. TVP)

Tomasz Gollob opuścił szpital przed godziną 14. Zakończył się etap leczenia szpitalnego. Pacjent jest w stanie ogólnym dobrym. Dalsza rehabilitacja zawodnika będzie już prowadzona w formie ambulatoryjnej w naszym szpitalu. Oczywiście pacjent może też skorzystać z pomocy specjalistów w innym ośrodku – powiedział dr Radziszewski.

Koordynator Kliniki Rehabilitacji podkreślił, że Gollob musi odpocząć od szpitala w warunkach domowych, bowiem po tak długim leczeniu pewne bodźce już nie działają, gdyż wkradło się znużenie, co jest zupełnie normalne. Gollob ma głęboki niedowład nóg. Korzysta z wózka inwalidzkiego, z którego samodzielnie przemieszcza się na łóżko. Może chodzić tylko korzystając ze specjalnego oprzyrządowania, jak m.in. egzoszkielet. Jednak egzoszkielet na tym etapie jest elementem leczenia i rehabilitacji.

46-letni Gollob, indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi. Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długą operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach został z niej wybudzony. Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opieką prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji.

Tomasz Gollob 7 miesięcy po wypadku. "Jest bardzo ciężko"
Przerwane milczenie Golloba. "Nie mam zamiaru się poddawać"
Lekarz o Gollobie: korzysta już z egzoszkieletu

podobne informacje

Tomasz Gollob wciąż walczy. "Idol, legenda, nauczyciel"

Asy dla Tomasza Golloba: na starcie dziewięciu uczestników cyklu Grand Prix

Urodziny Tomasza Golloba. Walcz i wstań, Mistrzu!

Gollob wraca do Polski. Leczenie w Chinach nieskuteczne