tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kolejne Rosjanki zdyskwalifikowane za doping w Londynie

Komisja Dyscyplinarna Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zdyskwalifikowała za doping dwie rosyjskie lekkoatletki uczestniczące w letnich igrzyskach 2012 w Londynie. To wicemistrzyni w sztafecie 4x400 m Julia Guszczina oraz skoczkini w dal Anna Nazarowa.
Anna Nazarowa (fot. Getty Images)

Jak poinformował w czwartek MKOl, po ponownym przebadaniu próbek z Londynu w organizmie Guszcziny stwierdzono obecność zakazanych substancji – turinabolu i stanozololu. Podczas igrzysk olimpijskich 2012 sztafeta Rosji, z Guszcziną w składzie, zajęła drugie lokatę, ustępując tylko Amerykankom. Brązowe medale zdobyły wówczas reprezentantki Jamajki.

Rosjanki straciły drugie miejsce już na początku tego roku, gdy za doping została zdyskwalifikowana inna zawodniczka tej sztafety – Antonina Kriwoszapka. Wcześniej Guszczina – z powodu dopingu stwierdzonego u niektórych reprezentantek Rosji – straciła medale na 4x100 (złoty) i 4x400 m (srebrny) z igrzysk w Pekinie w 2008 roku.

W czwartek MKOl poinformował również o dyskwalifikacji Anny Nazarowej, która podczas igrzysk olimpijskich w Londynie zajęła w skoku w dal piąte miejsce. W jej organizmie, po ponownym przebadaniu próbek z 2012 roku, wykryto turinabol. W komunikacie poproszono IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) o zmodyfikowanie wyników w konkurencjach z udziałem tych zawodniczek i rozważenie dalszych działań w ramach własnych kompetencji.

podobne informacje

Zawieszony dożywotnio rosyjski trener chodziarzy nadal pracuje

Putin: decyzja CAS potwierdza, że większość sportowców jest czysta

Zamieszanie wokół mistrzowskiej walki. "Doping w Rosji jest częścią ich kultury"

Rosyjski bobsleista dożywotnio wykluczony z igrzysk