21 Sebastian Rudol
  Ireneusz Mamrot
  Kosta Runjaic

Jagiellonia – Pogoń 1:0. Wygrana wicemistrza

Jagiellonia Białystok wygrała 1:0 (1:0) z Pogonią Szczecin w spotkaniu 18. kolejki Ekstraklasy. Wicemistrz Polski awansował w tabeli na trzecie miejsce. Portowcy nadal są na ostatniej pozycji.
Przemysław Frankowski (z przodu) i Ricardo Nunes (fot. PAP/Artur Reszko)

Wrocław nie wierzy łzom... Śląsk 1947 – 1977 – 2017

Mecz w Białymstoku nie stał na wysokim poziomie. W grze obu drużyn brakowało płynności, mnożyły się niecelne podania, ale na pewno nie brakowało w nim walki. Początek należał do gości. W czwartej minucie mogli nawet prowadzić, ale strzały z pola karnego – najpierw Ricardo Nunesa, a potem Marcina Listkowskiego – zablokowali obrońcy.

W dziewiątej padł jednak gol dla białostoczan. Przemysław Frankowski odebrał piłkę Nunesowi (goście protestowali przekonani, że skrzydłowy Jagiellonii faulował), zagrał ją w pole karne, a Cillian Sheridan sprytnym strzałem piętą w długi róg zdobył bramkę. To pierwszy gol Irlandczyka od 13 sierpnia.

Gospodarze mogli od tego momentu bronić się i grać swój ulubiony szybki atak – w 19. min Łukasz Załuska musiał interweniować poza polem karnym, by w sytuacji sam na sam nie znalazł się Arvydas Novikovas. Kilka minut później obronił strzał z linii pola karnego Fedora Cernycha.

Goście odpowiedzieli w tym czasie niecelnym uderzeniem Adama Frączczaka. Pierwszy celny strzał oddali tuż przed przerwą, gdy z ok. 30 metrów z rzutu wolnego uderzył Bułgar Spas Delew. Marian Kelemen zachował się w bramce Jagiellonii bez zarzutu.

Tomasz Hołota (L) i Arvydas Novikovas (fot. PAP/Artur Reszko) W drugiej połowie zdecydowanie zaatakowała Pogoń. W 50. min strzał Nunesa zza pola karnego wybił przed siebie Kelemen, dobitkę Drygasa zablokował Taras Romanczuk. 10 minut później znowu bramkarz Jagiellonii musiał ratować sytuację po kiksie Nemanji Mitrovica.

W 62. min obrona Jagiellonii popełniła kolejny błąd. Delew znalazł się w sytuacji sam na sam i z pola karnego uderzył bardzo mocno, ale też niecelnie. W 73. minucie Kelemen ofiarnie wypiąstkował piłkę, ale wychodząc do niej w powietrze zderzył się z Adamem Frączczakiem. Sytuacja wyglądała groźnie, bramkarz dograł mecz do końca, ale kontuzjowany gracz "Portowców" musiał opuścić boisko.

Goście wciąż atakowali, walcząc przynajmniej o punkt, a Jagiellonia momentami została zepchnięta do defensywy i broniła się niemal w polu karnym. W 82. minucie Pogoń miała kolejną okazję do wyrównania, ale Węgier Adam Gyurcso przegrał pojedynek sam na sam z Kelemenem. W doliczonym czasie gry piłka trafiła wreszcie do siatki gospodarzy. Uderzający głową Jarosław Fojut był jednak na pozycji spalonej.