tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Pjongczang: chorąży Tonga zbiera pieniądze na narty

Taekwondzista Pita Taufatofua, który stał się jednym z najpopularniejszych sportowców letniej olimpiady w 2016 r. jako chorąży Tonga, zbiera pieniądze na narty biegowe i przyjazd do Europy, co da mu szansę kwalifikacji do zimowych igrzysk w Pjongczangu.
Pita Taufatofua (fot. Getty)

Przygotowuje się do nich od blisko roku. – Ponieważ jest to niemożliwe, dlatego podjąłem to wyzwanie – mówił na początku przygotowań.

Tongijczyk zakładał, że uda mu się zebrać poprzez darowizny i akcję na portalach społecznościowych 50 tysięcy euro na narty i przygotowania. Na dwa miesiące przed rozpoczęciem rywalizacji w Korei Płd. ma jednak tylko kilka tysięcy euro. Musiał więc zrewidować swoje plany.

Pita Taufatofua (fot. Getty) – Mamy 6000 euro, więc musiałem wyznaczyć nowy cel, bo pozostały już tylko dwa miesiące. Teraz chcę uzbierać 30 tysięcy euro i ma nadzieję, że to powinno wystarczyć na wszystkie potrzeby, w tym zakup sprzętu – powiedział niemieckiej agencji prasowej.

W zupełnie nowej i egzotycznej dla niego dyscyplinie zadebiutował podczas tegorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w fińskim Lahti. Tam 34-latek rywalizował na pożyczonych nartach. Nie zraża się trudnościami, które towarzyszą przygotowaniom do startu w Korei Płd. i faktem, że podczas zawodów MŚ przybiegł na metę 1,6-kilometrowej trasy o dwie i pół minuty za zwycięzcą.

Tonga w historii zimowych igrzysk reprezentował tylko jeden sportowiec. W 2014 roku w saneczkarstwie wystąpił Bruno Banani. Zajął 32. miejsce na 39 startujących.

Taufatofua wystąpił w Rio de Janeiro podczas ceremonii otwarcia igrzysk w narodowym stroju (ta'ovala), bez koszulki i nasmarowany olejem kokosowym. Wzbudził mnóstwo pozytywnych emocji kibiców, a szczególnie fanek, które przesyłały mu nawet propozycje matrymonialne. W rywalizacji sportowej nie powiodło mu się jednak, gdyż przegrał swoją pierwszą walkę z Irańczykiem Sajjadem Mardanim (1:16).

Jedynym medalistą igrzysk w historii Tonga jest bokser Paea Wolfgramm, wicemistrz olimpijski w wadze superciężkiej z Atlanty z 1996 r. Taufatofua miał wówczas 12 lat i medal rodaka spowodował, że jego marzeniem stał się występ na igrzyskach.

Od Seulu do Pjongczangu. Jak zmieniła się Korea?

podobne informacje

Chorąży Tonga nie był ostatni. "Czas na cieplejsze sporty"

Taekwondzista z Tonga wystartuje na IO 2018

Słynny chorąży pobiegł w... mistrzostwach Polski. "Musiałem szukać narty"

Chorąży Tonga spróbuje sił... na zimowych igrzyskach