tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Panczeniści w opałach. Nie obronią medalu IO?

Zbigniew Bródka, Jan Szymański i Konrad Niedźwiedzki mogą nie wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Polscy panczeniści, brązowi medaliści z Soczi, wciąż nie zapewnili sobie kwalifikacji.
Zbigniew Bródka, Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki (fot. Getty)

WĄS NA MAŁYSZA. "PIĄTEK" ZDOMINOWAŁ WEEKEND PŚ

Awans na igrzyska uzyska sześć najwyżej klasyfikowanych zespołów po zawodach w Salt Lake City (8-10 grudnia), a także dwa z najlepszymi czasami.

Łyżwiarstwo szybkie, Puchar Świata, Salt Lake City, dzień 2 Polacy zajęli w Heerenveen dziewiąte, a w Calgary szóste miejsce i z 75 punktami na koncie plasują się na pozycji... siódmej. Wyprzedzają ich Włosi (105), Nowozelandczycy (120), Japończycy (120), Holendrzy (125), Koreańczycy (140) i Norwegowie (150), a za plecami biało-czerwonych są Kanadyjczycy (60), Chińczycy (56), Rosjanie (50), Amerykanie (35), Kazachowie (18) i Czesi (16).

Wynik z Calgary – 3:41.88 – daje co prawda kwalifikację olimpijską, ale na szybkim torze w Salt Lake City Polaków wyprzedzić spróbują reprezentanci USA i Kanady. Oba te zespoły ostatni weekend kończyły sfrustrowane dyskwalifikacją. Oba w Heerenveen poradziły sobie lepiej od naszego trio. Oba będą zdeterminowane, by uzyskać lepszy wynik i "z czasem" polecieć na igrzyska.

Żeby nie oglądać się na rywali, najlepiej byłoby spróbować zaatakować Włochów. Ci na razie prezentują się jednak lepiej od Polaków i trudno oczekiwać, by nagle łyżwy odmawiały im posłuszeństwa...

Natalia Czerwonka (fot. Getty) Panie już (niemal) pewne

Znacznie więcej spokoju mają panie, które w klasyfikacji generalnej są czwarte (105 punktów). Nawet gdyby były niżej: do rozdysponowania jest osiem "olimpijskich" miejsc, a drużyn-kandydatek... dziewięć.

O ile nie zostaną zdyskwalifikowane (a takiego scenariusza nie zakładamy), w Salt Lake City zdobędą co najmniej 30 punktów. Wystarczy więc, by Rosjanki (50 punktów) nie sprawiły sensacji i nie wygrały, a Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś i Katarzyna Woźniak będą mogły rozpocząć koreański rekonesans.

Polacy walczą o olimpijskie kwalifikacje... na najszybszym torze świata

podobne informacje

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim: dobra jazda Czyszczoń na morderczym dystansie

Łyżwiarstwo, short track, biegi i piłka ręczna. Zobacz plan niedzielnych transmisji w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji

Zbigniew Bródka: łączenie pracy ze sportem? Jest coraz trudniej [WYWIAD]

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim: Bródka pojechał przed polską publicznością, Czerwonka najlepsza z Polaków