tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

PHL: olimpijczyk z Salt Lake City trenerem TatrySki Podhala

Aleksandrs Belavskis, olimpijczyk z Salt Lake City, zostanie trenerem drużyny hokejowej TatrySki Podhale Nowy Targ. W poniedziałek klub podpisał z Łotyszem list intencyjny.
Aleksandrs Belavskis (z lewej, fot. Getty Images)

– Belavskis musiał pilnie wyjechać, stąd forma listu intencyjnego. Oficjalna umowa podpisana zostanie jeszcze w tym tygodniu – wyjaśnił Jerzy Pohrebny, rzecznik nowotarskiego klubu. 53-letni Łotysz zastąpi na tym stanowisku Marka Ziętarę, który złożył rezygnację 18 listopada. Belavskis grał na pozycji napastnika m.in. w Dynamo Ryga oraz szwedzkich IF Bjoerkloeven i Vastra Frolunda HC.

Od sezonu 1993/1994 był powoływany do kadry Łotwy, z którą wystąpił w igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City i wielokrotnie na mistrzostwach świata elity. W reprezentacji zagrał 104 mecze, w których zdobył 47 goli i zaliczył 48 asyst. Karierę trenerską rozpoczął w 2003 r. jako asystent selekcjonera reprezentacji Łotwy.

Sam objął tę funkcję w sezonie 2014/2015 zastępując Teda Nolana, obecnego szkoleniowca kadry Polski. Był także szkoleniowcem reprezentacji Białorusi U-20 oraz prowadził drużyny z takich lig jak Allsvenskan, SuperElit, MHL czy ekstraliga Białorusi.

podobne informacje

PHL: JKH GKS Jastrzębie – Tauron KH GKS Katowice. Trwa zwycięska seria drużyny z Katowic

PHL: Energa lepsza od Jastrzębia w dogrywce

PHL: niesamowity mecz w Jastrzębiu-Zdroju. Zdecydowały rzuty karne

PHL: Unia Oświęcim – Cracovia. Wielkie emocje w Oświęcimiu