tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Świat się cieszy, w Rosji oburzenie. "To jedyna droga"

W Rosji nie kryją oburzenia z powodu decyzji MKOl o niedopuszczeniu reprezentacji tego kraju do igrzysk w Pjongczangu. Sportowcy z innych państw popierają działania władz ruchu olimpijskiego.
Michaił Kazelin (fot. Getty)

Oficjalnie: Rosja wykluczona z IO w Pjongczangu

"Odważna, jedyna słuszna decyzja MKOl. Nie ma litości dla oszustów" – napisał na Twitterze tuż po ogłoszeniu "werdyktu" rekordzista Polski w biegu na 400 m ppł Marek Plawgo i dodał: "Żal rosyjskich sportowców? Nie powinno. Nie wierzę, by ktokolwiek w Rosji był nieświadomy tak szeroko zakrojonego procederu. Byli tego tak świadomi, jak i idei igrzysk, którą swoim milczeniem, a więc przyzwoleniem pogwałcili. Nie zasłużyli na start na ZIO".

We wtorek w Lozannie MKOl zadecydował o zawieszeniu Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego na przyszłoroczne zimowe igrzyska w Pjongczangu, ale niektórzy reprezentanci tego kraju będą mogli startować pod flagą olimpijską. Dożywotnio wykluczony został były minister sportu, obecnie wicepremier Witalij Mutko.

REPREZENTACJA ROSJI PODCZAS CEREMONII OTWARCIA IO W SOCZI 2014 (FOT. GETTY) Takie kary wymierzono w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych przez Sborną na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. Po wykryciu zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami Rosjan przez moskiewskie laboratorium antydopingowe, dożywotnio zdyskwalifikowano już 25 sportowców, a Rosja straciła 11 medali tych igrzysk.

"Jedyną szansą na walkę z dopingiem, to całkowity zakaz startu w igrzyskach olimpijskich dla dopingowiczów! Bądźmy realistami, nie tylko Rosjanie oszukują!" – napisał na Twitterze mistrz olimpijski (2000) i świata (2001) w rzucie młotem Szymon Ziółkowski.

Z aprobatą decyzję MKOl przyjął Amerykański Komitet Olimpijski. "MKOl podjął trudną, ale sprawiedliwą decyzję. Nie było tu idealnego wyjścia, ale to daje nadzieję, że do podobnej sytuacji nigdy więcej nie dojdzie" – można przeczytać w mediach społecznościowych.

Od lewej: Thomas Bach, Władimir Putin, Aleksander Zubkow (fot. Getty) Inaczej zareagowano w Rosji. Sportowcy i działacze są oburzeni. Uważają, że decyzja jest niesprawiedliwa i w dużej mierze ma podłoże polityczne.

– Jestem zszokowany – przyznał prezes bobslejowego związku Aleksander Zubkow, który wcześniej stracił dwa złote medale olimpijskie za złamanie przepisów antydopingowych.

Decyzję za niesprawiedliwą i obraźliwą uznał szef rosyjskiego związku łyżwiarskiego Aleksiej Krawcow. – To cios dla całego ruchu olimpijskiego – uznał.

Jako nieprofesjonalną ocenił decyzję MKOl prezes curlingowej federacji. –J estem przekonany o tym, że została podjęta wyłącznie pod presją. Ktoś bardzo nie chciał, byśmy wzięli udział w igrzyskach – powiedział Dimitrij Swiszczew.

podobne informacje

Zawieszony dożywotnio rosyjski trener chodziarzy nadal pracuje

Putin: decyzja CAS potwierdza, że większość sportowców jest czysta

Zamieszanie wokół mistrzowskiej walki. "Doping w Rosji jest częścią ich kultury"

Rosyjski bobsleista dożywotnio wykluczony z igrzysk