tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Pjongczang 2018: szef EKOl krytykuje decyzję o wykluczeniu Rosji

Prezydent Europejskiego Komitetu Olimpijskiego Słoweniec Janez Kocijancić skrytykował decyzję MKOl o wykluczeniu Rosji z zimowych igrzysk w Pjongczangu. – To nie fair wobec sportowców, którzy nie zrobili nic złego – oświadczył.
Fot. PAP/EPA

Przyszłość rosyjskich hokeistów w rękach Putina

– Stosowanie dopingu było w Rosji oczywiście bardzo rozpowszechnione. Nie mam żadnych wątpliwości, że wszyscy, którzy łamią przepisy antydopingowe, muszą być karani zgodnie z zasadą zerowej tolerancji dla dopingu – powiedział Kocijancić w wywiadzie dla stacji TV Slovenija.

Dodał jednak, że ma duże zastrzeżenia wobec karania "tych, którzy nie zrobili nic złego". – Rozwiązanie, w którym sportowcy, z pewnością czyści, startują pod neutralną flagą, bez symboli swojego kraju, jest dla mnie bardzo kontrowersyjne – ocenił.

Zaznaczył także, że wykluczenie Rosji nie jest dobrą decyzją dla międzynarodowego ruchu olimpijskiego. – To zły kierunek. Rosja jest największym krajem na świecie, który zdobył, jeśli doliczyć dorobek Związku Radzieckiego, ponad 1700 medali. Bez Rosji nie będzie najwyższego poziomu w wielu dyscyplinach sportu. Jestem przekonany, że zimna wojna w sporcie nie jest potrzebna – podkreślił.

We wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o wykluczeniu Rosji z zimowych igrzysk w Pjongczangu (9-25 lutego), ale dopuścił start niektórych sportowców z tego kraju pod flagą olimpijską. Ponadto dożywotnio wykluczony został wicepremier i były minister sportu Witalij Mutko.

IO: historia bez precedensu. Rosja wyrzucona za doping

podobne informacje

Thomas Bach: igrzyska w Pjongczangu były bliskie odwołania

"Myślałam, że to koniec. Siedziałam i płakałam". Magdalena Warakomska o karierze i igrzyskach

Medal zgubiony na plaży wraca do mistrza

Pjongczang: zgasł znicz. Koniec rekordowych igrzysk