tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kontrowersyjna wicemistrzyni świata. Cztery lata temu była mężczyzną

Laurel Hubbard w wieku 39 lat osiągnęła największy sukces w karierze – została wicemistrzynią świata w kategorii +90 kg, wieńczącej MŚ w podnoszeniu ciężarów w Anaheim. Rywalizacja Laurel z kobietami nadal wywołuje jednak kontrowersje, bo reprezentantka Nowej Zelandii urodziła się jako mężczyzna, a płeć zmieniła zaledwie cztery lata temu.
Ostatnie podejście w podrzucie Laurel Hubbard
Laurel Hubbard (L) na podium mistrzostw świata (fot. PAP/EPA)

MŚ: złoto i dwa rekordy świata Gruzina Tałachadze

Urodzony w 1978 roku Gavin Hubbard – syn byłego burmistrza Auckland City – w młodości ustanawiał rekordy juniorów Nowej Zelandii, ale w seniorskiej karierze nie odnosił większych sukcesów. Według Wikipedii, w 2012 roku został dyrektorem nowozelandzkiego związku podnoszenia ciężarów.

Laurel Hubbard (fot. PAP/EPA) W wieku 35 lat Hubbard przeszedł operację zmiany płci i zmienił imię na Laurel. Z czasem zaczął odnosić sukcesy wśród kobiet. W 2017 roku Laurel zdobyła złoto w mistrzostwach Australii i Oceanii w kategorii 90+ kg dźwigając w dwuboju 268 kg. Druga Iuniarra Sipaia z Samoa straciła do niej aż 19 kilogramów. Był to pierwszy międzynarodowy tytuł w ciężarach dla Nowej Zelandii.

Wśród rywalek sukces Hubbard wywołał jednak sporo kontrowersji. – Gdybym była w tej samej kategorii, nie czułabym się potraktowana sprawiedliwie. Uważam, że rywalizacja w sporcie powinna być równa dla wszystkich – powiedziała olimpijka Deborah Acason, startująca w kat. 75 kg.

Tracey Lambrechs, która na igrzyskach w Rio reprezentowała Nową Zelandię w kat. 90+, też przeszła do 75 kg, by nie stracić kwalifikacji do Tokio kosztem nowej rywalki. – Cieszę się, że Laurel stała się kobietą. Każdy ma prawo do szczęścia. Uważam, że osoby transpłciowe powinny móc rywalizować, ale nie powinny zabierać miejsca innym sportowcom – oceniła Lambrechs.

Laurel Hubbard (fot. PAP/EPA) Sama Hubbard nie chciała komentować tamtej rywalizacji. Poleciała jednak na MŚ do Anaheim i zdobyła pierwszy w historii medal dla swojego kraju. W dwuboju podniosła 275 kg. Przegrała tylko z 10 lat młodszą Amerykanką Sarą Robles.

Laurel przeszła wszelkie badania. Ich wyniki przedstawiono komisji i wszystko się zgadzało. Ma na tyle niski poziom testosteronu, że może startować wśród kobiet – wyjaśnił komentujący zawody na antenie TVP Sport, Sebastian Szczęsny.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski dzieli sportowców na kobiety i mężczyzn. Nie ma oddzielnej rywalizacji dla osób dwupłciowych. Hubbard jest kobietą, bo przeszła długą terapię hormonalną, która obniżyła poziom jej testosteronu (męskiego hormonu) do wymaganego minimum. Zgodnie z przepisami, po roku od operacji zmiany płci została dopuszczona do kobiecej rywalizacji.

Część naukowców i kibiców zwraca uwagę, że Nowozelandka zbudowała masę i siłę, gdy była jeszcze mężczyzną. Ale dla MKOl nie ma to znaczenia. Jedynym wyznacznikiem jest testosteron.

Podnoszenie ciężarów, MŚ, Anaheim, +90 kg kobiet
Prawie pół tony! Kolejny rekord świata
Rekord świata Gruzina. 220 kilogramów nad głową!
Zwarycz wicemistrzem świata. Zobacz ceremonię medalową
Próba, która dała Zwaryczowi srebrny medal

podobne informacje

IWF szykuje zmiany. Dopingowicze zostaną ukarani

Zmarł dwukrotny mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów

Udane mistrzostwa ciężarowców. "Chcemy Polskę sławić, nie plamić"

ME w podnoszeniu ciężarów: złoto dla Gruzina Tałachadze