tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Krytyka Nadala. "Wygrywa tylko dzięki lewej ręce"

Od kilku tygodni w mediach toczy się dyskusja, kto był lepszy w minionym sezonie – Rafael Nadal czy Roger Federer. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Eksperci są podzieleni. Głos w dyskusji postanowił zabrać ukraiński tenisista, Ołeksandr Dołgopołow. – Hiszpan wygrywa tylko dzięki leworęczności i szalonym rotacjom – stwierdził.
Rafael Nadal (fot. Getty Images)

Radwańska wśród nominowanych. Wybierz zagranie roku!

Nadal i Federer mają za sobą świetne sezony. Obaj podzielili się triumfami w wielkoszlemowych turniejach. Hiszpan wygrał we French Open i US Open, a Szwajcar okazał się najlepszy w Australian Open oraz Wimbledonie. To jednak tenisista z Majorki zakończył rok jako najlepszy zawodnik światowego rankingu.

– Dzięki rotacji nadawanej piłkom w połowie meczów nie musi nic robić. Rywale nie potrafią sobie z tym poradzić z zagraniami do bekhendu. Jeśli nie mają dobrego tego uderzenia, to zazwyczaj przegrywają z nim. Ta taktyka regularnie się sprawdza – stwierdził Dołgopołow.

Rafael Nadal (fot. Getty Images) Jest jednak odstępstwo od tej reguły. To spotkania na kortach trawiastych. Nadal był po raz ostatni w ćwierćfinale Wimbledonu w 2011 roku. Wtedy awansował do finału, gdzie musiał uznać wyższość Novaka Djokovicia.

– Na trawie jest łatwiej przeciwstawić się takiej grze. Rotacja nie robi takiej krzywdy jak na cegle i kortach twardych – dodał 38. tenisista światowego rankingu.

Dołgopołow nie mija się z prawdą jeśli spojrzymy na statystyki. Hiszpan wygrał tylko jeden turniej na trawie w ostatnich siedmiu latach. Było to w 2015 roku w Stuttgarcie.

Roger Federer (fot. Getty Images) Ukrainiec komplementował też Federera, którego gra jest trudna do rozczytania.

– Gra bardzo szybko. Nie jestem w stanie zrozumieć, jak można grać tak szybko, dlatego ciężko się mu przeciwstawić. Na treningach byłem w stanie wygrywać z nim sety, ale już w trakcie meczów nie miałem żadnych szans – przyznał.

Agassi za Nadalem

Hiszpan ma w środowisku tenisowym też swoich zwolenników. Andre Agassi zapytany o to, kto jest lepszy powiedział jednoznacznie: – Federer to geniusz, ale jeśli miałbym wybierać to Nadal jest lepszy. To subiektywny pogląd, bo równie dobrze mógłbym znaleźć argumenty za Szwajcarem. Tenisista, który tyle razy został pokonany przez największego rywala, nie może być uznawany za najlepszego.

– Młode pokolenie potrzebuje czasu, żeby osiągnąć dojrzałość Nadala i Federera. To niesamowite, że ci dwaj oraz Djoković i Murray, zbudowali tak wielką przewagę nad pozostałymi konkurentami – zakończył Amerykanin.

podobne informacje

Nadal nie zagra w Paryżu, traci pozycję lidera... i nie zagra w ATP Finals?

Rafael Nadal pomoże poszkodowanym na Majorce

Bezsensowna reforma. Gwiazdy nie chcą grać w Pucharze Davisa

ATP w Paryżu: Rafael Nadal ma wrócić na kort w hali Bercy