tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ: możliwe scenariusze w grupie polskich piłkarek ręcznych

Jeszcze przed mistrzostwami świata było wiadomo, że o losach awansu do 1/8 finału zadecydują dwa mecze w fazie grupowej – z Czeszkami i Węgierkami. Polki przegrały pierwsze z tych spotkań i teraz czeka ich starcie o "być albo nie być". Sprawdziliśmy najbardziej realne scenariusze w grupie i ewentualnego rywala w 1/8 finału.
Kinga Achruk i Nora Mork (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Transmisja meczu od 13.30 w TVP Sport, TVP3, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej. Druga połowa także w TVP1!

Wygrywamy z Węgrami...
Najważniejsze zadanie zespołu Leszka Krowickiego w czwartkowym meczu. W przypadku zwycięstwa z Węgierkami, biało-czerwone będą miały cztery punkty i w perspektywie piątkowy mecz z najsłabszą drużyną grupy – Argentyną. Porażki w tym spotkaniu nie zakładamy. Tym samym zapewnią sobie co najmniej czwarte miejsce w grupie i awans do 1/8 finału. Co najmniej, bo mogą wyprzedzić Szwedki – z którymi wygrały pierwszy mecz – i zająć trzecią lokatę. Przy założeniu, że rywalki wygrają z Argentyną i przegrają z Norwegią.

Istnieje jeszcze inna możliwość, że trzy drużyny zgromadzą po sześć punktów – Polki, Szwedki i Czeszki (vs. Norwegia i Węgry). Konieczna będzie tzw. mała tabela, w której niestety wypadamy najgorzej. O kolejności decydują:
– punkty w meczach bezpośrednich (Polska 2, Szwecja 2, Czechy 2)
– różnica bramek w meczach bezpośrednich (Polska minus 1, Szwecja + 1, Czechy 0)
– liczba zdobytych bramek w meczach bezpośrednich (Polska +58, Szwecja +66, Czechy +61)
– ogółem różnica bramek (Polska minus 16, Szwecja +4, Czechy +5)

Reprezentantki Polski (FOT. PAP/Marcin Bielecki )

Remisujemy z Węgrami...
W ten sytuacji zarówno Polki, jak i Węgierki będą miały po trzy punkty i przed sobą mecze odpowiednio z Argentyną i Czeszkami. Zakładając zwycięstwa obu drużyn (w tabeli po pięć punktów), wówczas po ostatniej kolejce biało-czerwone awansowałyby do 1/8 finału, a na piąte spadłyby Czeszki (zakładając ich porażkę nie tylko z Węgierkami, ale także w czwartek z Norweżkami), które miałyby tylko cztery punkty.

Przegrywamy z Węgrami...
Polki (2 punkty) pozostaną na 5. miejscu i zachowają już tylko matematyczne szanse na zajęcie 4. miejsca i awans do 1/8 finału. Matematyczne, bo mogą jeszcze liczyć na cud i porażkę Szwedek z Argentyną (transmisja w czwartek od godz. 18.00 na stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej TVP Sport).

Awans i co dalej?
Zespoły z "polskiej" grupy w 1/8 finału zagrają z drużynami z grupy A (Rumunia, Francja, Hiszpania, Słowenia, Angola, Paragwaj). Trzy pierwsze mają już zapewniony awans. Obecnie liderkami są Rumunki, które wygrały wszystkie mecze i mają przed sobą jeszcze spotkania z Angolą (bez punktów) i Francją (4 punkty). To z nimi mogą się ewentualnie zmierzyć biało-czerwone, gdyby zajęły czwarte miejsce w swojej grupie. Z kolei w przypadku, gdyby wyprzedziły w tabeli Szwedki i zajęły trzecie miejsce, w kolejnej rundzie mogą trafić na Francuzki (przy założeniu, że sytuacja w grupie A już się nie zmieni).

Tabela grupy B (fot. SPORT.TVP.PL)
Tabela grupy A (fot. SPORT.TVP.PL)
Jak zakończy się mecz Polska – Węgry?
Jak zakończy się mecz Polska – Węgry?
  • 58.5%Wygra Polska
  • 3.2%Będzie remis
  • 38.3%Wygrają Węgry
Aleksandra Zych: potrafimy grać, będąc pod ścianą
Kristina Repelewska: doświadczenie z MŚ zaprocentuje
Kim Rasmussen: wśród Polek mam przyjaciółki na całe życie
MŚ: mecz o wszystko. Będzie jak przed dwoma laty?
MŚ: Norwegia – Polska (skrót)

podobne informacje

Wicemistrzynie olimpijskie zagrają w półfinale MŚ

Pancerna obrona Szwedek. Dunki nie zagrają o medale

MŚ kobiet: znamy komplet ćwierćfinalistek

Złamany nos, krwiaki, siniaki… Polki po meczu z Angolą