tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Śladami Małysza i Stocha... "Polskie" Titisee-Neustadt

Już w najbliższy weekend w Titisee-Neustadt rozegrane zostaną zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polskim kibicom obiekt Hochfirstschanze kojarzy się przede wszystkim z wygranymi Adama Małysza i Kamila Stocha. Przedstawiciele żadnej innej nacji nie mogą się poszczycić większą liczbą zwycięstw na tej skoczni.
Adam Małysz (fot. PAP/EPA/Ronald Wittek)

Titisee-Neustadt: transmisje Pucharu Świata w TVP1

Titisee-Neustadt to znany niemieckie miasto uzdrowiskowe, położone w Badenii-Wirtembergii. Hochfirstschanze jest największą naturalną skocznią w Niemczech. Na organizację Pucharu Świata musiała czekać ponad pół wieku (od otwarcia w 1950 roku). Inauguracyjne zawody tej rangi zostały rozegrane 1 grudnia 2001 roku.

Małysz wskazał najważniejszy dzień w życiu Skocznia Małysza

W annałach skoczni zapisał się Małysz, który wygrał w pierwszym konkursie PŚ. Kolejne miejsca zajęli reprezentanci gospodarzy – Martin Schmitt i Stephan Hocke. Nazajutrz Polaka wyprzedził tylko Sven Hannawald, który w kwalifikacjach skoczył 145 metrów. Ustanowił w ten sposób rekord obiektu.

Mistrzowi z Wisły ta skocznia bardzo pasowała. Poza sukcesami z 2001 roku stał tam na podium jeszcze czterokrotnie. W 2002 roku zajął trzecie miejsce, a lepsi okazali się Martin Hoellwarth i Sigurd Pettersen. W roku 2005 znalazł się tylko za Jakubem Jandą. Dwa lata później zdominował rywalizację, wygrywając oba konkursy. W pierwszym wyrównał rekord Hannawalda.

Do tej pory nikt nie pobił osiągnięć Polaka, który jako jedyny odniósł w Titisee-Neustadt trzy zwycięstwa. Dwoma wygranymi może się pochwalić wspomniany Hoellwarth. Z obecnie startujących zawodników żaden nie ma więcej niż jednego triumfu.

Stoch: Niemcy do doścignięcia Pretendent Stoch

W niedzielę dorobek będzie miał szansę poprawić Kamil Stoch. Bardzo udany był dla niego grudniowy weekend sezonu 2013/2014. Najpierw zajął drugie miejsce (za Thomasem Morgensternem). Kolejnego dnia okazał się najlepszy – podium uzupełnili Simon Ammann i Noriaki Kasai.

Skoczek z Zębu zakończył zawody w pierwszej trójce także w lutym 2015 roku. Zajął drugie miejsce, a triumfował Anders Fannemel.

Ostatnim zwycięzcą PŚ w Titisee-Neustadt jest jego rodak, Johann Andre Forfang, który wygrał w marcu 2016 roku. Stoch uplasował się wtedy na 13. miejscu. Punkty, poza Stochem, zdobyli również Stefan Hula (był 20.), Maciej Kot (25.), Dawid Kubacki (27.) i Andrzej Stękała (29.).

Drugi konkurs z powodu zbyt silnego wiatru został odwołany. Organizatorzy długo czekali na poprawę aury, zrezygnowali nawet z kwalifikacji, ale ostatecznie musieli się poddać. W sezonie 2015/16 to były przedostatnie zawody Pucharu Świata, po nich w kalendarzu została już tylko Planica.

Najczęściej na podium w Titisee-Neustadt stawali Austriacy (jedenaście razy – o dwa więcej niż Polacy). Odnieśli jednak jedno zwycięstwo mniej (trzy) niż nasi reprezentanci.

W sobotę po raz pierwszy na tej skoczni rozegrane zostaną zawody drużynowe. Czy polski zespół, tak jak Adam Małysz, zapisze się w historii obiektu? Nie będzie o to łatwo. Świetnie prezentują się Niemcy, którzy zdominowali zawody w Niżnym Tagile, a także Norwegowie. Zawodnicy Alexandra Stoeckla wygrali oba konkursy drużynowe tego sezonu – w Wiśle i Ruce. Ostatnie zwycięstwo w PŚ Polacy odnieśli w styczniu bieżącego roku w Willingen.

Titisee-Neustadt: Horngacher podał skład kadry

Blondynka czy brunetka? Trudne wybory Schlierenzauera

podobne informacje

PK w skokach: dwóch Polaków w "10" w Titisee-Neustadt

Nowy plan skoczków. "Tutaj wszystko płynie"

Polacy zostają w Niemczech. "Domowe rejony trenera"

Polska wróciła na podium. "Dajcie się nam rozkręcić"