tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Najlepszy w historii IO. Nie pojedzie do Korei?

Ole Einar Bjoerdalen ma w kolekcji trzynaście medali olimpijskich i marzy o kolejnych. Problem polega na tym, że może zabraknąć dla niego miejsca w norweskiej kadrze...
Ole Einar Bjoerndalen (fot. Getty)

Bjoerndalen to najlepszy sportowiec w historii zimowych igrzysk olimpijskich. Ma na koncie osiem złotych, cztery srebrne i jeden brązowy medal. 44-letni Norweg zapowiadał, że w Korei Południowej, podczas swoich siódmych IO, będzie chciał wyśrubować rekord, ale na początku sezonu spisuje się bardzo przeciętnie.

W Oestersund na początku grudnia plasował się kolejno na 18. (bieg indywidualny), 31. (sprint) i 18. miejscu (bieg pościgowy). Z kolei w ostatnich zawodach – w Hochfilzen – indywidualnie był 26. (sprint) i 46. (bieg pościgowy). Razem z kolegami zwyciężył w sztafecie, ale gdyby w Austrii startował Emil Hegle Svendsen, Bjoerdalena prawdopodobnie zabrakłoby w biegu rozstawnym.

Ole Einar Bjoerndalen (fot. Getty) Minimum kwalifikacyjne na IO to miejsce w czołowej szóstce zawodów PŚ lub dwie pozycje w "dwunastce". Jednak nawet spełnienie tych kryteriów może nie gwarantować miejsca w kadrze. W hierarchii norweskich biathlonistów Bjoerndalen jest obecnie dopiero szósty. Lepsze wyniki osiągali w tym sezonie Johannes Thingnes Boe, Tarjei Boe, Emil Hegle Svendsen, Lars Hegle Birkeland i Henrik L'Abee-Lund.

Ole Einar nie będzie traktowany ulgowo. Musi się zakwalifikować tak, jak wszyscy pozostali – stwierdził Per Arne Botnan, dyrektor sportowy norweskiego związku biathlonu.

W kadrze na igrzyska znajdzie się pięciu zawodników. Szósty będzie rezerwowym, który poleci do Pjongczangu, jeżeli będzie konieczność uzupełnienia składu w biegu sztafetowym – ostatniej konkurencji IO.

Bjoernadalen ma jeszcze czas, by przekonać do siebie norweskich trenerów. Ostateczny skład ma zostać ogłoszony w połowie stycznia, choć najlepsi zawodnicy informację o nominacji otrzymają jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

NORWEGOWIE NAJLEPSI W SZTAFECIE. POLACY ZDUBLOWANI

podobne informacje

Ole Einar Bjoerndalen zakończył karierę. Wystartował z Darią Domraczewą

Bjoerndalen wystartuje jeszcze raz. Karierę zakończy startem z... żoną

Kaml Stoch "królem nart". "Cenię tę nagrodę"

Problem norweskiej federacji biathlonu. Rywale skorzystają?