tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Poradnik sukcesu. Nie tylko w F1" – recenzja "Rywalizacji totalnej"

"Rywalizacja totalna", czyli wywiad Adama Parra z Rossem Brawnem miał wprowadzać za kulisy Formuły 1. Zamiast to robić, stał się poradnikiem jak odnosić sukces – nie tylko w sporcie.
Od lewej: Ross Brawn, Michael Schumacher i Pat Symonds (fot. Getty Images)

Ross Brawn to jedna z najważniejszych postaci w historii Formuły 1. Zaczynał od najniższego szczebla w hierarchii i systematycznie piął się, osiągając sukcesy wszędzie, gdzie przebywał. Poznał zapach smaru, przewertował sterty dokumentów, nauczył się pracować z ludźmi i korzystał z kreatywności przy projektowaniu samochodów.

Czego się nie dotknął, zamieniał w złoto. Kulisy jego pracy, współpraca z Michaelem Schumacherem, zrobienie maszynki do zwycięstw, szpiegowanie rywali – tego wszystkiego czytelnik miał dowiedzieć się podczas lektury "Rywalizacji totalnej". "Formuła 1, jakiej nie znałeś. Historia prawdziwa, choć nie zawsze piękna" – brzmi zachęcająco, ale czy na pewno szczerze?

Od lewej na górze: Ross Brawn i Christian Horner, na dole: Martin Whitmarsh i Adam Parr (fot. Getty Images)

Wywiad Adama Parra – biznesmena, który także był związany z F1 – rzeczywiście wprowadza w świat sportu od kuchni. Pokazuje nie tylko Brawna jako człowieka, który nie bał się zaryzykować i zawsze był o krok przed rywalami, ale mówi także wiele o środowisku, zawieranych w nich sojuszach i metodach interpretacji regulaminu, aby być sprytniejszym od innych.

Wierny kibic Formuły 1 nie odczuje jednak, że po lekturze ma tajemną wiedzę, niedostępną dla śmiertelników. Będzie musiał przebrnąć przez historię wyścigów w pigułce, później przeczyta rozważania Parra, dlaczego nie odniósł sukcesu, a następnie skupi się na pierwszej części rozmowy, w której Brawn opowiada o swojej karierze i znanych powszechnie osiągnięciach, przeplatając czyste fakty mniej lub bardziej ciekawymi anegdotami.

Druga część, teoretycznie najważniejsza, ma formę… pracy magisterskiej. Nie jest to przypadek, ponieważ celem książki jest także przedstawienie uniwersalnego sposobu na… wygrywanie w Formule 1. Parr, korzystając z ogromnego doświadczenia rozmówcy, punkt po punkcie stara się ustalić, co jest konieczne do osiągnięcia sukcesu w sporcie motorowym i stara się przenieść tę wiedzę na życie codzienne.

Michael Schumacher (L) i Ross Brawn (fot. Getty Images)

W skrócie: dąż do prostoty, zrozum samego siebie, wyznacz sobie granicę, bądź innowacyjny i miej pieniądze. Oczywiście, to ostatnie nie jest najważniejsze, ale… niezbędne. Hasła brzmią trochę jak z poradnika o rozwoju osobistym i szczęściu, co nie wydaje się szczególnie interesujące dla fana F1.

Atrakcyjności książce na pewno nie dodaje to, że przy każdym punkcie rozważań autor odnosi się do "Sztuki wojny" Sun Tzu z VI wieku p.n.e, starając się odnaleźć analogię między strategią prowadzenia walki i strategią budowania zespołu w F1. Nie są to przemyślenia pozbawione sensu, ale jednocześnie nie tego oczekuje maniak motosportu od wywiadu z jego legendą.

Jeśli ktoś ma sięgnąć po tę pozycję, to raczej młody biznesmen, którego interes nie przynosi zysków i szuka metody na rozwiązanie problemów. Jeśli przy okazji nie interesuje się sportem i nie zna historii Brawna, to lektura będzie nie tylko pouczająca, ale także umilająca czas w pociągu lub przed snem.

A przeciętny kibic Formuły1? Jeżeli nie planuje założyć własnego zespołu, to kilka razy się uśmiechnie, parokrotnie przypomni sobie znane historie, pozna kilka postaci ze środowiska z "niemedialnej" strony i dowie się jak wygląda weekend wyścigowy mechanika, kierowcy, dyrektora… i jego sekretarki. Wszak Brawn to ktoś, kto na samochodach zjadł zęby.

PS. Trudno go obwiniać za formę napisania tej książki…

Jakub Łokietek

podobne informacje

F1: nowy format kwalifikacji? "Powinniśmy go ulepszyć"