tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ten chłopiec poruszył świat. "Jesteś bohaterem!"

Historia Keatona Jonesa to jeden z najważniejszych tematów ostatnich dni w USA. Wszystko przez wideo, które za pośrednictwem Facebooka opublikowała jego matka. Chłopiec ze łzami w oczach opowiedział o biciu i znęcaniu, których doświadcza każdego dnia w szkole. Po jego stronie stanęły najbardziej wpływowe osoby na świecie, m.in. znakomici sportowcy...
Keaton Jones (fot. Facebook.com)

Był piątek, 8 grudnia. Kimberly Jones – mamę Keatona – zaniepokoił fakt, że syn bał się iść na stołówkę, by zjeść lunch. Wiedziała, że ma problemy w szkole. Nie wiedziała jednak, jak wielkie. Był dość samodzielny, by wrócić do domu pieszo, a mimo tego niemal codziennie prosił ją o podwózkę.

Gdy zorientowała się, jakie zło spotyka go na co dzień, poprosiła Keatona o nagranie krótkiego apelu. To był akt bezsilności, być może ostatnia deska ratunku... "Moje dzieciaki nie są perfekcyjne. W domu [Keaton] jest jak każdy inny chłopiec, ale w szkole zachowuje się dobrze. Potwierdźcie to u swoich synów. (...) Każdemu z nas zależy na tym, by "przynależeć", ale naprawdę niewielu wie, jak to jest nie należeć nigdzie..." – napisała przy publikacji.


"Tak z ciekawości: dlaczego to robią? Jaki jest w tym sens? Czemu szukać radości w znęcaniu się nad niewinnymi ludźmi? To nie jest w porządku. (...) Śmieją się z mojego nosa. Mówią, że jestem brzydki. Mówią, że nie mam przyjaciół. (...) Podczas posiłków wylewają na mnie mleko, rzucają chlebem, wkładają jedzenie pod ubrania... (...) Ludzie, którzy są inni, nie powinni być za to krytykowani. To nie ich wina. (...) Może kiedyś będzie lepiej, może kiedyś będzie mi łatwiej..."

Słowa zalanego łzami Keatona miały przemówić do rozsądku grupce nieletnich z jednej ze szkół w amerykańskim Tennessee. Trafiły tymczasem do setek milionów, dla których chłopiec stał się symbolem walki o wolność i prawo do "normalnego" życia.

"Nie jesteś brzydki, jesteś wspaniały. Jesteś moim bohaterem, bo odważyłeś się opowiedzieć swoją historię" – napisał Anthony Rizzo, baseballista Chicago Cubs.

(fot. Twitter)

"Poznajcie Keatona Jonesa. Bardzo mądrego chłopca, nad którym znęcano się w szkole. To nagranie łamie serce! Chciałbym zabrać Keatona do Vegas i oprowadzić go po głównej kwaterze UFC. Jeśli ktokolwiek wie, jak skontaktować się z jego rodziną, proszę dać znać" – to już Dana White, szef organizacji UFC.

(fot. Twitter)

"Keaton, jesteś przystojnym młodzieńcem, stworzonym na Boże podobieństwo. To tym, którzy się nad Tobą znęcają, brakuje pewności siebie. Szkoda, że ich rodzice nie biorą odpowiedzialności za czyny swoich dzieci. Jestem z Tobą, Keaton. Bądź silny, młody człowieku!" – napisał Antonio Cromartie, niegdyś jeden z czołowych obrońców w lidze NFL.

(fot. Twitter)

"Ci, którzy się znęcają, są źli, słabi, tchórzliwi, głupi i tak dalej. Trzymaj głowę wysoko, Keaton. Nie poddawaj się, jesteś najlepszy!" – napisał LeBron James, jeden z najlepszych koszykarzy świata, podpisując się pod zaproszeniem na mecz z udziałem Cleveland Cavaliers.

(fot. Twitter)

Szczególnie aktywizowali się sportowcy z Tennessee, rodzinnego stanu Keatona. Jednym z nich był Taylor Lewan, znakomity gracz NFL. "Pan Lewan jest przeciwny znęcaniu się i zamierza zaoferować Keatonowi usługi ochroniarskie" – napisał na Twitterze "opiekun" mediów społecznościowych w miejscowych Titans. Warto dodać, że Lewan mierzy 203 centymetry wzrostu i waży ponad 140 kilogramów.

(fot. Twitter)

Delanie Walker, inny z graczy Titans, zaprosił Jonesa na mecz z Jacksonville Jaguars. "Możesz być kim chcesz. Bardzo mi przykro, że takie sytuacje miały miejsce w twojej szkole. Ode mnie masz cztery bilety na nasz mecz, dla siebie i swoich bliskich".

Jarrett Guarantano był jednym z tych, który słowa zamienił w czyny. Futbolista z Uniwersytetu Tennessee w weekend zabrał Keatona na mecz i radośnie pozował do zdjęć z młodzieńcem. "Miałem okazję spędzić cały dzień z moim nowym najlepszym kumplem, Keatonem. To niewiarygodne móc go poznać i zorientować się, jak wiele mamy wspólnego. Ten gość jest wyjątkowy i zmienił moje życie na zawsze. Wreszcie mam młodszego brata, którego mieć zawsze chciałem! Niech Bóg Cię błogosławi" – napisał, zyskując za swój wpis prawie ćwierć miliona polubień.

(fot. Twitter)

Lista "wspierających" jest znacznie dłuższa, a większość pozytywnych wpisów "podaje dalej" siostra Keatona – Lakyn Jones. Jak podkreśla, choć jej rodzinę spotkało wiele dobrego, jest wiele osób, którym Keaton wciąż "przeszkadza". Jonesowie trzymają się jednak razem, co widać na załączonym obrazku.

(fot. Twitter)

Wśród tych, którzy stanęli po stronie chłopca, są m.in. Chris Evans, Justin Bieber, Mark Ruffalo, Snoop Dogg czy gwiazdy serialu "Stranger Things". A całość najlepiej podsumowuje jeden wpis...

"Drodzy prześladowcy ze szkoły Horace Maynard! Mam przeczucie, że dzieciaka, z którego się śmialiście, czeka najlepszy tydzień, jaki dziecko może mieć. Podpisano: internet".

(fot. Twitter)

najpopularniejsze

Krzysztof Ignaczak o FIVB i kwalifikacjach olimpijskich: nie możemy co chwilę zmieniać zasad

Puchar EHF: RK Gorenje Velenje – KPR Gwardia Opole (mecz)

Jerzy Brzęczek: nie martwię się o liczbę występów Błaszczykowskiego

Niesamowity karny w Rosji! Zdobył bramkę uderzeniem z... backflipa

Żewłakow: Lewandowski potrafi wytrzymać ogromny rygor profesjonalisty