tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nibali nie wierzy Froome'owi. "Nikt nie odda mi emocji"

Włoski kolarz, który w tegorocznym wyścigu Vuelta a Espana zajął drugie miejsce, nie wierzy w niewinność Chrisa Frome'a. – To mało prawdopodobne, żeby cierpiał wówczas z powodu astmy – powiedział o oskarżonym o stosowanie dopingu Brytyjczyku. W środę Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała, że po 18. etapie Vuelty w organizmie Froome'a wykryto zbyt dużą zawartość salbutamolu, za co grozi mu dyskwalifikacja oraz odebranie zwycięstwa w wyścigu.
Vincenzo Nibali (L) i Chris Froome (P) (fot. Getty Images)

Brytyjczyk, który ma także cztery zwycięstwa w Tour de France tłumaczy się pogorszeniem stanu zdrowia z powodu astmy. Dopuszczalny poziom salbutamolu w moczu został przekroczony jednak aż dwukrotnie...

Podium Vuelta a Espana 2017 (od lewej: Vincenzo Nibali, Chris Froome i Ilnur Zakarin) (fot. Getty Images) – Jest za wcześnie na wydawanie wyroków, ale nie wydaje mi się, żeby Chris miał tamtego dnia jakieś problemy zdrowotne. Sam też jestem astmatykiem i wiem, że gdy jest deszczowo, to pyłki nie dokuczają. A w Hiszpanii padał wówczas deszcz... – powiedział Nibali, któremu w razie dyskwalifikacji Froome'a zostanie przyznane zwycięstwo w hiszpańskim wielkim tourze.

– Z pewnością to bardzo zła wiadomość dla kolarstwa, ale także dla mnie. Jeśli się potwierdzi, nikt nie zwróci mi emocji, które odczuwałbym stając na najwyższym podium w Madrycie – dodał Włoch.

Co ciekawe, po stronie Froome'a stanął zwycięzca Vuelta a Espana z 1985 i 1989 roku, Pedro Delgado. – Salbutamol to substancja używana do leczenia astmy, a powszechnie wiadomo, że Chris Froome na nią cierpi i ma pozwolenie na jej zażywanie – stwierdził Hiszpan, który podczas wygranego Tour de France w 1988 także wpadł na dopingu! Kary uniknął, ponieważ substancja którą przyjmował nie znajdowała się wówczas na liście środków zakazanych przez UCI.

Vincenzo Nibali (fot. Getty Images) Zgodnie z kodeksem antydopingowym Międzynarodowej Unii Kolarskiej przekroczenie normy salbutamolu nie wiąże się z obowiązkiem zawieszenia zawodnika. Jeśli jednak wina Froome'a zostanie potwierdzona, to może czekać go dyskwalifikacja i utrata tytułu. Diego Ullisi został zawieszony w 2014 roku na dziewięć miesięcy, z kolei Alessandro Petacchi za podobne przewinienie w 2007 odpokutował rok.

Warto przypomnieć, że na 18. etapie, po którym w organizmie Froome'a wykryto zbyt dużą zawartość salbutamolu, Brytyjczyk powiększył przewagę nad najgroźniejszymi rywalami w klasyfikacji genralnej. Podczas gdy zaledwie dzień wcześniej, na 17. etapie, przeżywał ogromny kryzys i wyraźny spadek formy...

Wpadka Froome'a. "Wysokie stężenie może świadczyć o nieterapeutycznym stosowaniu"
Czy Christopher Froome powinien stracić tytuł i zostać ukarany?
Czy Christopher Froome powinien stracić tytuł i zostać ukarany?
  • 86.0%Tak
  • 14.0%Nie