tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Cracovię czeka kara za skandaliczne zachowanie kibiców

Środowe derby Krakowa pomiędzy Cracovią i Wisłą miały burzliwy przebieg. W drugiej połowie spotkanie zostało przerwane na ponad 20 minut z powodu użycia środków pirotechnicznych przez fanów Pasów. Komisja Ligi zapowiedziała już surowe kary dla Cracovii.
Sektor kibiców Wisły Kraków ostrzeliwany racami przez kibiców Cracovii (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

"Klubowi grozi zamknięcie obiektu, grzywny i zakaz wyjazdowy. Ze względu na powagę sprawy ostateczne sankcje KL orzeknie po zapoznaniu się z wyjaśnieniami klubu i pełnym raportem delegata prawdopodobnie w przyszłym tygodniu"– napisano na oficjalnym koncie Ekstraklasy na Twitterze.

(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik) Sprawa w prokuraturze

Do najbardziej bulwersujących i niebezpiecznych wydarzeń podczas meczu doszło w 55. minucie, gdy kibice Cracovii wystrzelili race i petardy w kierunku sektora zajmowanego przez fanów Wisły. Spotkanie zostało przerwane na ponad 20 minut, piłkarze wrócili do szatni i dopiero, gdy sytuacja unormowała się, gra została wznowiona.

Policja, w porozumieniu z prokuraturą rejonową w Krakowie, wszczęła dochodzenie w sprawie wydarzeń na stadionie Cracovii. – W tym przypadku chodzić będzie o naruszenie paragrafu 160 kodeksu karnego, który mówi o bezpośrednim narażeniu utraty życia albo ciężkiego uszczerbku zdrowiu – powiedział rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń.

W związku z środowymi wydarzeniami nie zatrzymano na razie żadnej osoby. – Będziemy teraz ustalać sprawców na podstawie monitoringu i innych działań śledczych – zapowiedział Gleń, który podkreślił, że oprócz skandalicznych zdarzeń na stadionie przed i po meczu w Krakowie było spokojnie. Przed spotkaniem zatrzymano tylko jedną osobę, która była pod wpływem alkoholu i znieważała policjantów.

(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik) Cracovia potępia

Do sprawy odniosła się także Cracovia, która w specjalnym oświadczeniu kategorycznie potępiła wydarzenia do jakich doszło podczas derbów. Zachowanie części kibiców określono jako haniebne.

"Klub dokładnie analizuje sytuację, która miała miejsce podczas środowego spotkania, m.in. zabezpieczając materiał z monitoringu. Jednocześnie Klub informuje, że w tym temacie będzie ściśle współpracował z Policją oraz innymi służbami porządkowymi w celu dokładnego wyjaśnienia ww. zajść" – napisano.

Władze MKS Cracovia SSA zapewniły, że bezpieczeństwo wszystkich uczestników imprez masowych organizowanych przez klub należy do kluczowych kwestii i dołożą wszelkich starań, aby podobne sytuacje wykluczyć w przyszłości.

Mecz 20. kolejki ekstraklasy pomiędzy Cracovią i Wisłą zakończył się zwycięstwem Białej Gwiazdy 4:1.

Michał Probierz: porażka to najlepszy przyjaciel trenera
Radosław Sobolewski: cztery bramki to nagroda za ciężką pracę
Paweł Brożek: będę szczególnie wspominał te derby

podobne informacje

Probierz: okres pracy w Wiśle wymazałem z pamięci

"Typowe derby". Niedosyt piłkarzy Wisły Kraków

Cracovia – Wisła 2:1. Kraków nadal jest w Pasy

Derby dla Cracovii. Pasy popsuły jubileusz Wiśle