tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kubica podpisał kontrakt z Williamsem, ale...

Brazylijskie media dotarły do zaskakujących informacji, dotyczących przyszłości Roberta Kubicy w Formule 1. Według tamtejszych dziennikarzy... miał już podpisany kontrakt z Williamsem. Umowa została jednak zerwana, ponieważ większe pieniądze zaproponowali sponsorzy Siergieja Sirotkina. W czwartek miało dojść do spotkania Polaka z szefami ekipy z Grove.
Robert Kubica (fot. Getty Images)

Śladami Hakkinena i Schumachera. Kubica ma "plan B"

Kubica pod koniec listopada wziął udział w oficjalnych testach na torze w Abu Zabi. Jeszcze wtedy wydawało się, że jest najbliżej fotela kierowcy brytyjskiego teamu. Mniejsze szanse dawano Rosjaninowi, za którym stali sponsorzy, mogący wyłożyć większe pieniądze niż te, które przyniósłby ze sobą Kubica.

Jak doniosły media brazylijskie, już wtedy Polak miał podpisany kontrakt z Williamsem. Sytuację diametralnie zmieniła zwiększona oferta z obozu Sirotkina. Mówi się, że za dwuletni kontrakt jest gotów zapłacić Williamsowi 15 milionów funtów (ponad dwa razy więcej niż Kubica). Przekładając to na budżet zespołu z 2016 roku, oznaczałoby to blisko 10 proc. wzrost przychodów.

Formuła 1 jednak nie dla Kubicy? Pomoc z... samego Kremla?

Sirotkin ma za sobą zaplecze rosyjskiej grupy SMP Racing, która wspiera także 21 innych kierowców, w tym Witalija Pietrowa, partnera Kubicy z czasów występów w teamie Renault. Brytyjski portal express.co.uk zauważa, że ważną rolę we wspieraniu Sirotkina odgrywa... rosyjska duma. Po tym, jak Toro Rosso zrezygnowało z Daniiła Kwiata, w F1 nie ma żadnego Rosjanina.

– Rosjanie, którzy w 2014 roku po raz pierwszy zorganizowali u siebie Grand Prix, musieli wziąć pod uwagę wyścig bez swojego przedstawiciela. W takiej sytuacji wkroczyła SMP, która dysponuje środkami oraz Sirotkinem, byłym kierowcą testowym Renault – napisali dziennikarze wspomnianego portalu.

Warto również wspomnieć o bliskich relacjach założyciela SMP Racing, miliardera Borisa Rotenberga i jego brata Arkadego, z Władimirem Putinem.

– Jak blisko Kremla są bracia? Mniej więcej tak, jak są bliscy sobie nawzajem. To przyjaciele rodziny Putina i, jak się wydaje, znają go od czasów młodzieńczych. Boris trenował nawet judo z obecnym prezydentem Rosji. Firma Rotenbergów wygrała wiele przetargów dotyczących infrastruktury sportowej, szczególnie przy organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi – ujawnili.

Williams jest jedynym zespołem, który nie podał jeszcze pełnego składu na sezon 2018. Wciąż nie wiadomo, kto będzie partnerem Kanadyjczyka Lance’a Strolla. W świetle medialnych doniesień, najbliżej ostatniego fotela w F1 nie jest już Kubica, a Sirotkin. Oficjalna decyzja może zostać ogłoszona już w piątek.

Pięć najważniejszych momentów w karierze Roberta Kubicy

podobne informacje

Ważny rok Roberta Kubicy. "Gdyby Williams był w środku stawki, być może cierpiałbym bardziej"

Kalendarz Formuły 1 na sezon 2019 potwierdzony. Kubica zacznie w Australii

Formuła 1: Latifi rezerwowym w Williamsie

Znamy numer, z którym startować będzie Kubica