tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Od przyszłego sezonu VAR także w Ligue 1

System wideo VAR, umożliwiający sędziom wgląd do powtórek przy kontrowersyjnych sytuacjach na boisku, zostanie od przyszłego sezonu wprowadzony w ekstraklasie francuskiej. Decyzję podjęto w czwartek na zjeździe Piłkarskiej Ligi Zawodowej.
Fot. Getty Images

"Mistrzowie reakcji". Plecy Glika uratowały Monaco

Myślę, że to dobra inicjatywa. Wszyscy prezesi klubów życzyli sobie tego, sędziowie także i sądzę, że również obserwatorzy – ocenił obecny na zjeździe prezes Francuskiej Federacji Piłkarskiej Noel Le Graet.

System powtórek wideo VAR (video assistant referee) umożliwia sędziom konsultacje przy podejmowaniu decyzji w sytuacjach kluczowych dla przebiegu meczu. Dzięki niemu sędzia główny ma możliwość bezpośredniej komunikacji z dodatkowym arbitrem, mającym dostęp do zapisu wideo. System może być użyty w czterech przypadkach: w sytuacji związanej z golem, przy rzucie karnym, bezpośredniej czerwonej kartce i przy pomyleniu zawodników przez sędziego.

Fot. twitter.com/English_AS

VAR obowiązuje we włoskiej Serie A i niemieckiej Bundeslidze, a od przyszłego roku będzie stosowany we Francji i w Hiszpanii. Korzysta się z niego także w większości meczów polskiej ekstraklasy.

Nie została jeszcze podjęta decyzja czy system będzie stosowany w trakcie przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji.

podobne informacje

"Niech spróbują zagrać we Francji". Cavani rzuca wyzwanie Anglikom

Surowa kara dla Kyliana Mbappe. Francuz odpocznie od ligi

Nie Henry, tylko Brazylijczyk. Lewczuk ma nowego trenera

Ligue 1. AS Monaco – Olympique Marsylia 2:3: były gracz pogrążył Monaco. Słaby mecz Kamila Glika