tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Od przyszłego sezonu VAR także w Ligue 1

System wideo VAR, umożliwiający sędziom wgląd do powtórek przy kontrowersyjnych sytuacjach na boisku, zostanie od przyszłego sezonu wprowadzony w ekstraklasie francuskiej. Decyzję podjęto w czwartek na zjeździe Piłkarskiej Ligi Zawodowej.
Fot. Getty Images

"Mistrzowie reakcji". Plecy Glika uratowały Monaco

Myślę, że to dobra inicjatywa. Wszyscy prezesi klubów życzyli sobie tego, sędziowie także i sądzę, że również obserwatorzy – ocenił obecny na zjeździe prezes Francuskiej Federacji Piłkarskiej Noel Le Graet.

System powtórek wideo VAR (video assistant referee) umożliwia sędziom konsultacje przy podejmowaniu decyzji w sytuacjach kluczowych dla przebiegu meczu. Dzięki niemu sędzia główny ma możliwość bezpośredniej komunikacji z dodatkowym arbitrem, mającym dostęp do zapisu wideo. System może być użyty w czterech przypadkach: w sytuacji związanej z golem, przy rzucie karnym, bezpośredniej czerwonej kartce i przy pomyleniu zawodników przez sędziego.

Fot. twitter.com/English_AS

VAR obowiązuje we włoskiej Serie A i niemieckiej Bundeslidze, a od przyszłego roku będzie stosowany we Francji i w Hiszpanii. Korzysta się z niego także w większości meczów polskiej ekstraklasy.

Nie została jeszcze podjęta decyzja czy system będzie stosowany w trakcie przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji.

podobne informacje

Ligue 1: przełożono kolejne spotkania 17. kolejki

Sensacja we Francji. PSG znowu straciło punkty

Ligue 1: Amiens – AS Monaco. Drużyna Glika wyrwała się ze strefy spadkowej

Neymar znów kontuzjowany. "Musimy być ostrożniejsi"