tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Występ Hiszpanii na mundialu poważnie zagrożony

Występ Hiszpanii w finałach mistrzostw świata jest poważnie zagrożony. FIFA wysłała do Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej list ostrzegawczy – federacja może zostać zawieszona. Szczegóły sprawy ujawnił prestiżowy dziennik "El Pais".
Reprezentacja Hiszpanii (fot. Getty Images)

Polak chwalony w Liverpoolu. "Czuje się jak ryba w wodzie"

Jeżeli FIFA zawiesi hiszpańską federację w prawach członka, tamtejsza reprezentacja nie będzie mogła wystąpić na mundialu. Podstawą do wykluczenia jest ingerencja hiszpańskich organów rządowych w działania związku. Podległa radzie ministrów Najwyższa Rada Sportowa podjęła działania w związku ze sprawą karną Angela Marii Villarra, byłego prezesa krajowej federacji, które mogą zakończyć się nowymi wyborami w związku.

Villar w lipcu został aresztowany za korupcję, fałszowanie dokumentów i malwersacje finansowe. Wszystkie zarzuty miały związek z organizacją meczów międzynarodowych. Zatrzymano także jego syna – Gorkę – który był szefem południowoamerykańskiej federacji (CONMEBOL).

Sprawę skierowano do Sądu Administracyjnego do spraw Sportu, który przystał na przeprowadzenie nowych wyborów w związku, ale ostateczną decyzję ma podjąć Rada Stanu. Z punktu widzenia FIFA działania Najwyższej Rady Sportowej zagrażają autonomii hiszpańskiej federacji. W takim wypadku przepisy statutowe organizacji są klarowne, artykuł 13. stanowi – "Każdy członek organizacji musi wykonywać swoje zadania w sposób niezależny, z pewnością, że nie nastąpi w tym żadna ingerencja stron trzecich".

Stanowisko FIFA może stanowić impuls dla zmiany założeń hiszpańskiego rządu, który uważa, że powtórzenie wyborów jest konieczne. Obecnie stanowisko prezesa tymczasowo sprawuje Juan Luis Larrea, wcześniej był skarbnikiem federacji. Przypomnijmy, że z podobnymi problemami boryka się obecnie Peru. W finałach mistrzostw świata w Rosji Hiszpanie zmierzą się w grupie B z Portugalią, Iranem i Marokiem.

TOP 10: najpiękniejsze gole Barcelony w sezonie 2015/16