tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Świetna sobota skoczków. Większy limit na Turniej Czterech Skoczni

Takiego dnia w polskich skokach nie było od dawna. To była udana ofensywa na trzech frontach. Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata, Tomasz Pilch wygrał konkurs Pucharu Kontynentalnego, a Przemysław Kantyka stanął na podium FIS Cup. Sukcesy dwóch ostatnich pomogą nam zwiększyć kwoty startowe w dalszej części sezonu.
Stoch: rywale już na wyciągnięcie... palca
Kamil Stoch (fot. PAP/Grzegorz Momot)

CZYTAJ TAKŻE: Nadzieja polskich skoków. "Są podobieństwa do Małysza"

Scenariusze okazały się podobne. Każdy z wymienionej trójki awansował w drugiej serii swoich zmagań. Kantyka z piątego na drugie, Pilch z ósmego na pierwsze, a Stoch z piątego na trzecie miejsce. Mistrz olimpijski znalazł się w czołowej trójce po raz drugi w sezonie. – Zwariowany konkurs. Było dużo trudności. Śnieg, wiatr się zmieniał. Cieszę się, że mimo tego mogłem się skupić na sobie. Udało się – ocenił Stoch, który wrócił na indywidualne podium po blisko czterech tygodniach.

Gdy Stoch mógł powoli wracać do hotelu, świetne wiadomości napłynęły z Ruki. Pilch wygrał zawody Pucharu Kontynentalnego po raz drugi w karierze. Świetna postawa zaowocuje zwiększeniem limitu startowego Polaków w kolejnej części Pucharu Świata. W Turnieju Czterech Skoczni Stefan Horngacher na 99 procent będzie mógł korzystać z siedmiu zawodników. Jak wyliczył portal Skijumping.pl, taki wariant byłby niemożliwy tylko, gdyby niedzielne zmagania w Finlandii wygrali ex aequo Anderas Wank, Philipp Aschenwald i Nejc Dezman.

Stoch: moja forma? Jest na właściwym poziomie

W sobotę austriacki trener polskiej kadry ogłosił, że poda skład na Turniej Czterech Skoczni jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. W zaistniałej sytuacji bardzo możliwe, że szansę otrzyma Pilch, którego wysoka forma pozwoliła powiększyć limit. Faworytami do pozostałych miejsc będą zawodnicy, którzy jeżdżą na konkursy niezmiennie od początku sezonu: Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot, Stefan Hula i Jakub Wolny.

Kto wie za to, czy 17-latka w zmaganiach "drugiej ligi" nie zastąpi Kantyka. W sobotę zajął drugie miejsce w FIS Cup w Nottoden. Wynik osiągnięty na trzecim poziomie zmagań pozwolił powiększyć kwotę startową w Pucharze Kontynentalnym.

W niedzielę kolejna część rywalizacji we wszystkich wymienionych miejscach. Na antenie TVP1 transmisja Pucharu Świata w Engelbergu od 13:20. Relacja tekstowa na stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej już od 12:15.

Żyła: mamy jeszcze spore rezerwy!
Kubacki: też czekam na podium Pucharu Świata...

podobne informacje

PŚ: Horngacher odkrył karty. Znamy skład na Zakopane

Skoki narciarskie: Puchar Świata w Zakopanem – gdzie oglądać, transmisja online, na żywo, plan zawodów

PŚ w skokach: Ryoyu Kobayashi zarobił najwięcej. Polacy w czołówce

Predazzo: "drużynówki" byłyby polskie. Powrót na szczyt