13 Kari Brattset 2 2
3 Emilie Hegh Arntzen 1
12 Silje Solberg

MŚ: sensacja w finale. Złoto dla Francuzek!

Niewielu kibiców spodziewało się tak wielkich emocji i takiego rozstrzygnięcia w finale rozgrywanych w Niemczech mistrzostw świata piłkarek ręcznych. Skazywane na pożarcie szczypiornistki reprezentacji Francji wygrały z broniącymi tytułu Norweżkami 23:21 (11:10)! Nagrodę MVP turnieju otrzymała Stine Oftedal.
MŚ kobiet, finał: Francja – Norwegia (skrót)
Szczypiornistki reprezentacji Francji (fot. PAP)

MŚ: Holandia z brązowym medalem po horrorze

Bohaterka meczu: Amandine Leynaud

Francuska bramkarka broniła doskonale w turnieju. Fenomenalną dyspozycję potwierdziła też w najważniejszych momentach finału. Miała w nim ponad 40 procent skutecznych interwencji. Obroniła trzy rzuty karne – Nory Mork, Stine Oftedal i Veroniki Kristiansen.

Amandine Leynaud (fot. Getty Images)

Przebieg meczu:

I połowa
Choć wielu kibiców i ekspertów spodziewało się, że Norweżki błyskawicznie rozstrzygną losy finału, Trójkolorowe nie chciały tanio sprzedać skóry. Mecz rozpoczęły od prowadzenia 2:0.

Trochę później po dwóch rzutach karnych wykorzystanych przez Mork, obronie Katrine Lunde i pięknym rzucie z podłoża Oftedal to Skandynawki prowadziły 4:2.

Po kwadransie gry Mork zmarnowała rzut karny, ale Norweżki i tak prowadziły już 7:4. Później na tablicy wyników widniał remis 8:8. Głównie dzięki fantastycznej grze Francuzek w obronie. Trójkolorowe zmieniły ustawienie. W dodatku aż 40 procent skutecznych obron miała Leynaud.

W końcu drużyna prowadzona przez Olivera Krumbholza po rzucie Kalidiatou Niakate wyszła na prowadzenie 10:9, a Leynaud obroniła rzut karny, tym razem Oftedal.

Estelle Nze Minko (L) i Stine Skogrand (P) (fot. PAP)

II połowa
Pierwsze minuty Norweżek po przerwie były koszmarne. Zawodziły liderki, Mork i Oftedal. Jak jednak przystoi obrończyniom tytułu w porę wróciły do właściwego rytmu gry, zapewniając emocje do ostatnich sekund finału.

Przy stanie 16:16 Krumbholz poprosił o czas. Nie pomogło. Norweżki prowadziły znów, tym razem (18:17) po trafieniu doświadczonej Heidi Loke w 49. minucie.

W wojnie nerwów więcej zimnej krwi w końcówce miały Francuzki. W 58. minucie po rzucie karnym Allison Pineau Trójkolorowe miały dwubramkowe prowadzenie (22:20). Przewagi nie oddały, sprawiając w finale sporą sensację.

Kalidiatou Niakate (L) i Veronica Kristiansen (P) (fot. PAP)

Warto wiedzieć:

To dopiero drugi w historii złoty medal mistrzostw świata francuskich piłkarek ręcznych. Triumfowały w 2003 roku. W ostatnich latach konsekwentnie zmierzały na szczyt. W 2016 roku zajęły trzecie miejsce w mistrzostwach Europy, a olimpijską rywalizację w Rio de Janeiro zakończyły ze srebrnymi medalami.

MŚ piłkarek ręcznych: ceremonia wręczenia medali