tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Mutko zrezygnował z funkcji szefa komitetu organizacyjnego

Prezes Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej Witalij Mutko poinformował, że zrezygnował z funkcji szefa komitetu organizacyjnego mistrzostw świata. Działacz, który jest podejrzany o udział w aferze dopingowej, już został wykluczony z ruchu olimpijskiego.
Witalij Mutko (fot. Getty Images)

Dwa dni temu Mutko potwierdził, że podjął decyzję o zawieszeniu na pół roku swojej działalności w krajowym związku.

Mutko, który obecnie jest wicepremierem Rosji wcześniej ujawnił, że zamierza bronić się w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu (CAS) w Lozannie po tym, gdy na początku grudnia Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zabronił mu dożywotnio uczestniczenia w igrzyskach olimpijskich w jakimkolwiek charakterze.

Nazwisko Rosjanina pojawia się w raportach Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w kontekście afery z udziałem rosyjskich sportowców przyjmujących zabronione środki. Z tego powodu z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro wykluczono ok. jednej trzeciej reprezentacji tego kraju, a w lutym w Pjongczangu Rosjanie będą mogli startować tylko pod flagą olimpijską.

Niedawno gazeta "Kommiersant" donosiła, że w związku z tymi zarzutami, dymisji Mutki chce Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA).

Mutko jest szefem rosyjskiego związku piłkarskiego od 2015 roku. Wcześniej przewodniczył mu także w latach 2005-09.

Magazyn piłkarski FIFA: kulisy losowania fazy grupowej

podobne informacje

Prezes rosyjskiej federacji zawieszony

Doping w Rosji: co z mundialem 2018?

MŚ 2018: Rosjanie żądają od FIFA większej reklamy mundialu

Mutko ponownie prezesem Rosyjskiej Federacji Piłki Nożnej