tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Weah, Kliczko, Romario. Sportowcy, którzy postawili na politykę

Najlepszy piłkarz 1995 roku na świecie – George Weah – został prezydentem Liberii (fot. Getty Images)
Jakub Janda, skoczek narciarski z Czech, wywalczył mandat w ostatnich wyborach parlamentarnych. Na skoczka zagłosowało 2265 osób (fot. Getty Images)
Arnold Schwarzenegger w latach 90. za prezydentury George’a Busha seniora był przewodniczącym prezydenckiej rady do spraw kultury fizycznej i sportu. W 2003 roku został gubernatorem Kalifornii, a w 2006 roku wywalczył reelekcję (fot. Getty Images)
Romario dd 2010 roku zasiada w Izbie Deputowanych, a w 2014 roku został senatorem, uzyskując najwyższy wynik w historii stanu Rio de Janeiro – zdobył 63,43 proc. głosów (fot. Getty Images)
Witalij Kliczko jest merem Kijowam, ale nie ukrywa, że zarządzanie stolicą Ukrainy jest dla niego tylko przystankiem w drodze po najważniejszy urząd w państwie (fot. Getty Images)
Manny Pacquaio od 2010 roku przez dwie kadencje zasiadał w izbie niższej parlamentu, zaś w czerwcu ubiegłego roku wybrano go na senatora. Zdobył... 16 milionów głosów (fot. Getty Images)
Pal Schmitt na igrzyska w Meksyku (1968) wywalczył złoty medal w drużynowym konkursie szpady, a w 2010 roku został prezydentem Węgier (fot. Getty Images)
Kacha Kaladze, były piłkarz m.in. AC Milan, w 2012 roku został wybrany wicepremierem (fot. Getty Images)
Dave Bing, były znakomity koszykarz NBA, w 2008 roku został burmistrzem Detroit, ale pod jego rządami miasto ogłosiło bankructwo (fot. Getty Images)
Garri Kasparow w 2008 roku był kandydatem w wyborach prezydenckich w Rosji jako lider Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (fot. Getty Images)
Sebastian Coe, dwukrotny złoty medalista w biegu na 1500 m, w latach 1992-1996 zasiadał w Izbie Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej (fot. Getty Images)
Jeden z najwybitniejszych zawodników w historii Czarnego Kontynentu otrzymał w drugiej turze 61,5 procent głosów. To nie jedyny były sportowiec, który po zakończeniu kariery postawił na politykę.

najnowsze galerie

Nie tylko Modrić... Gwiazdy na gali Złotej Piłki [GALERIA]

Usain Bolt, Adam Małysz, Michael Jordan. Sportowcy, którzy zmienili dyscypliny [GALERIA]

Olśniewające kreacje uczestniczek WTA Finals [GALERIA]

Nowa dyscyplina olimpijska? W Łodzi rywalizowano o medale AMŚ w cheerleadingu [GALERIA]