tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wnioski po Białorusi. "Powoli wykluwa się siódemka"

Zwycięstwo z Białorusią dało trenerowi reprezentacji Polski Piotrowi Przybeckiemu przesłanki do niewielkiego optymizmu i dużo materiału do analizy. Teraz czas na wybór 18-osobowej kadry na styczniowe preeliminacje. – Każdy z nas grał po 15, 20 minut. Było dużo rotacji i każdy chciał pokazać się z jak najlepszej strony – przyznał kołowy Maciej Gębala.
Tomasz Gębala (L) i Artsem Karalek (fot. PAP/Adam Warżawa)

Zobacz relację i skrót z meczu Polska – Białoruś

W towarzyskim Pucharze Czterech Narodów powoli zaczęły wyłaniać się zręby nowej, odmłodzonej reprezentacji, ale poszukiwania najlepszych rozwiązań i ich wykonawców na pewno jeszcze trochę potrwają.

Podstawowa siódemka naszej reprezentacji powoli się wykluwa, ale na razie jeszcze jej nie znam. Na to pytanie będę mógł odpowiedzieć dopiero za jakiś czas – powiedział Przybecki w pomeczowej rozmowie z Sylwią Michałowską.

Piotr Przybecki: wciąż nie mamy podstawowej siódemki Zwycięstwo nie najważniejsze

Selekcjoner zapewnił, że cieszy go każde zwycięstwo, ale turnieje takie jak ten są cenne przede wszystkim pod względem szkoleniowym. – Chodzi nam o to, by wygrywać w tych najważniejszych meczach, które dopiero przed nami – przypomniał.

Za pierwszą połowę wystawiam moim zawodnikom ocenę bardzo dobrą. Białoruś zdobyła w niej tylko siedem bramek, choć oczywiście duża w tym zasługa Piotrka Wyszomirskiego. W ataku ciężar rozgrywania wziął na siebie Tomek Gębala i to było bardzo ok. W drugiej połowie poziom trochę spadł. Mam pretensje o błędy techniczne i o grę w przewadze – analizował Przybecki.

Na ocenę występu swojego młodszego brata dał się też namówić Maciej Gębala. – Tomek gra dobrze albo źle w zależności od tego jaka jest obrona rywali. Jeżeli jest trochę bardziej pasywna, Tomek może pokazać naprawdę dużo. A kiedy ma obronę nieco bardziej agresywną, to bardzo ciężko jest mu się rozpędzić i wtedy więcej atakować muszą też inni zawodnicy.

Makowiejew: z każdą minutą nabieram pewności siebie Przez Pruszków do Hiszpanii

W meczu z Białorusią poprawnie funkcjonowała obrona i gra z kontry. Za dużo było za to chaosu w ataku, ale to wynika z braku zgrania. Jeszcze parę treningów i powinno być ok – zapewnił Paweł Paczkowski. Prawy rozgrywający Motoru Zaporoże grywal w przeszłości również na środku rozegrania, ale wyznał, że w kadrze na razie nie ma takiego pomysłu.

W roli środkowego rozgrywającego obiecująco prezentuje się bowiem Stanisław Makowiejew. – Było trochę lepiej niż w meczu z Bahrajnem, ale znowu nie ustrzegłem się przestojów, serii błędów. Potrzebuję jeszcze trochę "chłodnej głowy", nie mogę się dawać podpuszczać obrońcom – ocenił Makowiejew.

Moja pewność siebie idzie do góry z każdym pozytywnym zagraniem, z każdą zdobytą bramką. Jadąc na kadrę czułem się trochę nieswojo, jak każdy człowiek nowy w danym środowisku, ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i nie jest to frazes. Już praktycznie drugiego dnia byłem przyjęty przez nich w grupie na równi – zapewnił gracz Piotrkowianina Piotrków Trybunalski, który może chyba liczyć na kolejne szanse od selekcjonera.

Polscy szczypiorniści wrócą do zajęć 2 stycznia. W Pruszkowie będą przygotowywać się do kolejnej towarzyskiej imprezy – w Hiszpanii reprezentacja zagra w 43. Memoriale Domingo Barcenasa (5-7 stycznia). Jej rywalami w Pontevedra będą Argentyna i Białoruś. Po przenosinach do Vigo Polacy zmierzą się z gospodarzami.

Od 12 stycznia biało-czerwoni wezmą udział w prekwalifikacjach do mundialu, który w 2019 roku zostanie rozegrany w Danii i Niemczech. W portugalskim Povoa de Varzim zmierzą się z Kosowem, Cyprem i Portugalią. Triumfator zagra w dwumeczu o bezpośredni awans.

fot. TVP
Puchar Czterech Narodów, finał: Białoruś – Polska 22:26 (skrót)
Cenny materiał dla Piotra Przybeckiego. Kto zdał egzamin?
Maciej Gębala: twardo stoimy w obronie
Paweł Paczkowski: potrzebujemy czasu na zgranie

podobne informacje

Witajcie w krainie, gdzie piłka ręczna ginie. "Ci ludzie rozwalają nasz sport od lat. Trzeba zmian w ZPRP!"

Zmarnowana dekada polskiej piłki ręcznej. Nikt nie posłuchał apelu Bogdana Wenty

Piotr Przybecki odkrył karty. Poznaliśmy skład na towarzyski mecz z Niemcami

Bartłomiej Jaszka przejmuje reprezentację. Będzie trenerem kadry juniorów