tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Słynny chorąży pobiegł w... mistrzostwach Polski. "Musiałem szukać narty"

Pita Taufatofua zyskał olbrzymi rozgłos, gdy podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro wystąpił, jako chorąży reprezentacji Tonga, w tradycyjnym stroju swojego kraju, wysmarowany olejem kokosowym, z odkrytym torsem i ramionami. Teraz próbuje swoich sił w biegach narciarskich, a w ostatni weekend wystąpił w mistrzostwach Polski w Jakuszycach.
Pita Taufatofua(fot. PZN/Getty)

STARĘGA WRACA DO ZDROWIA. POBIEGNIE W PLANICY?


W Rio Taufatofua wystąpił w zmaganiach taekwondzistów, z których odpadł w 1/8 finału. Po brazylijskiej imprezie postanowił zmienić dyscyplinę, by wystąpić w zimowych igrzyskach olimpijskich. Wybór padł na biegi narciarskie, a debiut w wielkiej międzynarodowej imprezie Tongijczyk zaliczył podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Lahti, gdzie zajął 153. miejsce w eliminacjach sprintu stylem dowolnym.

Taufatofua, by wystąpić w Pjongczangu, musi spełnić niezbyt rygorystyczne wymogi. Tongijczyk liczył na to, że wyjazd na igrzyska przypieczętuje w biegu na 15 kilometrów podczas mistrzostw Polski, ale mu się nie udało. Zajął ostatnie miejsce, ze stratą 45 minut do zwycięzcy – Dominika Burego.

Dzisiejszy dzień był bardzo, bardzo trudny. Przy pierwszym okrążeniu wiązanie puściło i narta zjechała z góry. Musiałem pójść szukać narty i reszta biegu nie była już taka dobra. Ludzie pochodzący z Królestwa Tonga zawsze kończą swój wyścig. Nawet jeśli dobiegamy ostatni, to bez znaczenia, zawsze finiszujemy, nigdy się nie poddajemy – powiedział.

Tuafatofua ma jeszcze szanse, by zdobyć kwalifikację na igrzyska, bo termin zgłoszeń upływa 22 stycznia. Poniżej wypowiedź Tongijczyka dla Polskiego Związku Narciarskiego.

podobne informacje

Chorąży Tonga nie był ostatni. "Czas na cieplejsze sporty"

Taekwondzista z Tonga wystartuje na IO 2018

Pjongczang: chorąży Tonga zbiera pieniądze na narty

Chorąży Tonga spróbuje sił... na zimowych igrzyskach