tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły oglądać mecze na żywo

Władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły – podczas piątkowego meczu 1. ligi w piłce nożnej (najwyższa klasa rozgrywkowa) pomiędzy Al-Ahli a Al-Batin, na trybunach będą mogły zasiąść kobiety. Decyzja, zdaniem obserwatorów, wpisuje się w rewolucję obyczajową wprowadzaną przez księcia Mohammeda bin Salmana.
Książę Muhammad bin Salman (fot. Getty Images)

MŚ 2018: nowy selekcjoner reprezentacji Arabii Saudyjskiej

To wydarzenie bez precedensu. Zmiany dotyczą trzech spotkań, zaplanowanych kolejno na 12, 13 i 18 stycznia – podało rządowe Centrum Komunikacji Międzynarodowej. Kobiety będą mogły na żywo obejrzeć spotkania rozgrywane na King Fahd International Stadium w Rijadzie, King Abdullah Sports City w Dżuddzie oraz Prince Mohamed bin Fahd Stadium w Ad-Dammam.

Panie nie będą jednak mogły przyjść na mecz same. Wymagana będzie obecność choć jednego członka rodziny.

W ubiegłym roku kobiety w Arabii mogły uczestniczyć w koncertach. Były jednak odseparowywane od mężczyzn, siedząc w osobnych sektorach. Pod koniec ubiegłego roku sytuacja ta uległa zmianie.

To nie jedyne zmiany o charakterze społecznych wprowadzone w ostatnim czasie. W ramach toczącej się w kraju wojny propagandowej z Iranem, w ciągu ostatnich 12 miesięcy złagodzono panujący, surowy konserwatyzm. Zgodnie z wydanym we wrześniu 2017 roku dekretem królewskim, kobietom będą mogły być wydawane prawa jazdy, po uprzednim zdaniu egzaminu. Coraz więcej z nich zachęcanych jest także do podjęcia pracy.

Fot. independent.co.uk

podobne informacje

Fabio Capello o walce z rasizmem w Serie A: piłkarze powinni siadać na znak protestu

Championship: Marcelo Bielsa szpiegował rywali. Frank Lampard krytykuje, Mateusz Klich dolewa oliwy do ognia

Skoki, piłka ręczna, łyżwiarstwo, pływanie i darts. Niedziela z TVP Sport [plan transmisji]

Skoki, piłka, pływanie, łyżwiarstwo i biegi narciarskie. Sobota z TVP Sport [plan transmisji]