tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Pjongczang 2018: wspólna reprezentacja Korei w hokeju kobiet?

Przedstawiciel Komitetu Olimpijskiego Korei Północnej powiedział, że państwo to rozważa propozycję Korei Południowej dotyczącą powołania wspólnego kobiecego zespołu hokejowego – podała w sobotę agencja Yonhap.
Koła olimpijskie na plaży w Gangneung (fot. Getty Images)

Miał grać dla Polski, powalczy o medal olimpijski

W piątek o wystosowaniu takiej propozycji poinformował południowokoreański wiceminister sportu Roh Tae-kang. Temat ten miał zostać poruszony podczas rozpoczętych we wtorek pierwszych od dwóch lat formalnych rozmów między Seulem a Pjongjangiem.

Południowokoreańskie ministerstwo sportu i turystyki, a także ministerstwo ds. zjednoczenia poinformowały, że odpowiedź Korei Północnej nie została im przedstawiona oficjalnie – zaznacza Reuters.

Wspólny zespół miałby wziąć udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu, w Korei Południowej.

Również w sobotę południowokoreański minister ds. zjednoczenia Czho Miung Kiun poinformował, że Korea Północna zaproponowała rozmowy robocze ws. wysłania na Zimowe Igrzyska Olimpijskie grupy artystycznej.

Tylko dwoje północnokoreańskich sportowców – Ryom Tae Ok i Kim Ju Sik – zakwalifikowało się do udziału w igrzyskach w Pjongczangu, jednak Korea Płn. nie potwierdziła ich udziału w terminie, do października 2017 roku. Przed kilkoma dniami przedstawiciel Komitetu Olimpijskiego Korei Północnej powiedział, że para północnokoreańskich łyżwiarzy figurowych "prawdopodobnie będzie uczestniczyć" w igrzyskach. Obecnie oczekuje się, że Pjongjang poprosi Międzynarodowy Komitet Olimpijski o przyznanie tym sportowcom "dzikiej karty".

Przedstawiciele Seulu ogłosili, że Korea Północna zgodziła się wysłać własną delegację, złożoną z wysokiej rangi urzędników, sportowców, dziennikarzy i cheerleaderek, na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Seul zaproponował również, by sportowcy z obu Korei maszerowali razem podczas ceremonii otwarcia i zakończenia igrzysk oraz podczas innych wspólnych uroczystości.

Pierwsze od ponad dwóch lat formalne rozmowy Korei Południowej i Korei Północnej rozpoczęły się we wtorek rano w miejscowości Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw koreańskich.

Fot. english.hani.co.kr

Byłby to pierwszy wspólny występ wrogich państw na scenie olimpijskiej od 70 lat. W 1948 roku Korea uczestniczyła w Zimowych Igrzyskach w St. Moritz oraz letnich, w Londynie.

Obie grupy olimpijczyków przemaszerowały wspólnie podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia na igrzyskach w 2000 roku w Sydney i 2004 w Atenach oraz podczas zimowych zmagań w Turynie przed 12 laty.

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu – konferencja Telewizji Polskiej
Maciej Kurzajewski: pokażemy skoki w totalnym wymiarze
Jak zarobić na igrzyskach? Nadzieja w... pluszakach
Marek Szkolnikowski: Adam Małysz będzie naszym wielkim atutem

podobne informacje

Medal zgubiony na plaży wraca do mistrza

Paraolimpiada: 9. miejsce sztafety biegowej

Rozsypany karabin, czyli dramat polskiej paraolimpijki. "Nie cierpię biathlonu"

Bobsleje: utytułowany Niemiec zakończył karierę