tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Zazdroszczę siostrze". Poznaj rywalkę Radwańskiej w Australian Open

Kristyna Pliskova będzie rywalką Agnieszki Radwańskiej w 1. rundzie wielkoszlemowego Australian Open. Choć przeciwniczka Polki nie może pochwalić się takimi wynikami jak jej siostra bliźniaczka Karolina, to w przeszłości napsuła krwi wielu znakomitym tenisistkom.
Siostry Pliskove (fot. Getty Images/Instagram)

RADWAŃSKA BEZ MOTYWACJI? "BYŁO WIDAĆ, ŻE MA DOSYĆ"

W juniorach siostry szły łeb w łeb – w 2010 roku Karolina wygrała Australian Open, Kristyna kilka miesięcy później zwyciężyła w Wimbledonie. Po przejściu na zawodowstwo to się jednak zmieniło – Karolina prezentuje się znakomicie, Kristyna znacznie gorzej. Oczywiście w porównaniu z oczekiwaniami, bo 62. miejsce na świecie trudno rozpatrywać w kategoriach porażki.

Zazdroszczę siostrze i ona o tym wie. Ta zazdrość mobilizuje mnie do jeszcze cięższych treningów. Gdy razem gramy, to nie widać różnicy w rankingu. To mnie nakręca, bo wiem, że mogę równie dobrze prezentować się także w meczach o stawkę – przyznała Kristyna.

Takich dobrych występów już kilka w karierze miała. W CV Czeszki znajdziemy dwa zwycięstwa z zawodniczkami z TOP10 rankingu WTA (z Belindą Bencić i Jeleną Ostapenko sprzed kilku dni), triumf w w turnieju w Taszkencie oraz rekordowe 31 asów w meczu z Moniką Puig w Australian Open. To właśnie serwis, podobnie jak w przypadku siostry, jest jej najmocniejszą bronią.

Karolina gra prawą ręką, ja lewą, to mój największy atut, ale w tenisie kluczową rolę odgrywa psychika i na tym polu mam jeszcze wiele do poprawy. Mentalnie dzieli mnie z siostrą przepaść – zdradziła. – To właśnie praca z psychologami nauczyła mnie, że porażka jest integralną częścią tego sportu. Można być w znakomitej formie, można wygrywać mecz za meczem, ale po 2-3 tygodniach i tak trzeba będzie się zmierzyć z przegraną. Naprawdę, to tylko tenis, jest wiele ważniejszych rzeczy w życiu. Nawet porażka 0:6, 0:6 to żadna tragedia i nie powód do użalania się nad sobą – odpowiedziała Karolina.

W 2013 roku siostry Pliskove wygrały debla w Linzu, zostając pierwszymi bliźniaczkami w historii, które dokonały tej sztuki. W sumie Czeszki mają na koncie trzy wspólne triumfy. – Nie potrafimy żyć bez siebie. W seniorskiej karierze aż tak często nie gramy w tych samych turniejach, czasami nie widzimy się nawet kilka tygodni i wtedy jest ciężko – zaznaczyła Kristyna. – W dzieciństwie dzieliłyśmy się wszystkim. Chłopakami także (śmiech) – dodała Karolina.

Siostry Pliskove (fot. Getty Images/Instagram/blesk.cz)

Siostry są stałymi gośćmi na łamach czeskich tabloidów. Same jednak chętnie dzielą się swoim życiem prywatnym w mediach społecznościowych, chętnie także biorą udział w odważnych sesjach fotograficznych.

Nie mamy się czego wstydzić, nie robimy nic złego. Jesteśmy młode, piękne, wysportowane – propozycji nie brakuje, wybieramy tylko te, które nam odpowiadają. To także nasz sposób na relacje z mediami – umieszczając na Facebooku czy Instagramie zdjęcia z wakacji, sesji itd. dajemy dziennikarzom gotowe materiały i wtedy nikt nie musi na siłę tworzyć wymyślonych historii – powiedziała Kristyna. – Jestem młoda i lubię swoje ciało. Nie robię nic złego ani sobie, ani rodzinie czy najbliższym znajomym. Poszczęściło mi się, dostałam od kogoś z góry talent do gry w tenisa, do tego doszła ciężka praca i w efekcie mogę żyć na dobrym poziomie – to już słowa Karoliny.

Kristyna nie ma najlepszych wspomnień ze spotkań z Polkami. Z Agnieszką Radwańską przegrała w Katowicach (2014), przegrała też trzy z czterech meczów z Magdą Linette. Poznaniankę również zobaczymy w Melbourne, a jej pierwszą rywalką będzie Jennifer Brady. Amerykanka, 65. rakieta świata (Polka jest 72.), przed rokiem przebrnęła eliminacje i dotarła do 4. rundy. Takim wynikiem w wielkoszlemowym turnieju nasza reprezentantka nie może się pochwalić.

Czy Agnieszka Radwańska pokona Kristynę Pliskovą?
Czy Agnieszka Radwańska pokona Kristynę Pliskovą?
  • 64.1%Tak
  • 35.9%Nie
WTA Sydney, 1/4 finału: C.Giorgi – A.Radwańska (skrót)
WTA, Auckland, 1/4 finału: A. Radwańska – S. Vickery (skrót)
WTA, Auckland, 2. runda: A. Radwańska – T. Townsend (skrót)
WTA Auckland: A. Radwańska – B. Haddad-Maia (skrót)
Radwańska wygrała z Bellis. Zobacz skrót meczu!
Tak Radwańska pokonała Kontę. Zobacz skrót!

podobne informacje

Agnieszka Radwańska i Magda Linette nominowane w plebiscycie WTA na zagranie roku

Agnieszka Radwańska nominowana w plebiscycie WTA na ulubioną zawodniczkę kibiców

Navratilova: Radwańska osiągnęła aż za dużo

Rankingi WTA: Agnieszka Radwańska najwyżej sklasyfikowaną Polką