145.5 m
-
100.4

Loty w Tauplitz: Stoch najsłabiej w sezonie

Norweg Andreas Stjernen wygrał w Tauplitz zawody Pucharu Świata w lotach narciarskich. Drugie miejsce zajął jego rodak Daniel Andre Tande, a trzecie Szwajcar Simon Ammann. Kamil Stoch był 21. – to jego najsłabszy start w tym sezonie. Polak pozostał jednak liderem klasyfikacji generalnej cyklu. Niedzielne zmagania na Kulm od godz. 14:00 w TVP1.
Kamil Stoch (fot. PAP/EPA)

ZOBACZ, JAK RELACJONOWALIŚMY SOBOTĘ NA KULM

Stoch, który tydzień temu przypieczętował triumf w Turnieju Czterech Skoczni, nie może znaleźć sposobu na austriackiego mamuta. – Jestem na Kulm, aby... kumulować energię – zaznaczał w piątek. W sobotę również nie należał do pierwszoplanowych postaci. W konkursowych skokach nie przekroczył punktu K, osiągając 193,5 i 193 metry. Starczyło na 21. miejsce.

Simon Ammann (fot. PAP/EPA) W sobotę najlepszym z Polaków był Stefan Hula. W zawodach zajął 14. miejsce, a w serii próbnej udało mu się pobić rekord życiowy – 218 metrów. Pucharowe punkty wywalczyli też 17. Piotr Żyła i 23. Maciej Kot. Nie udało się to 33. Dawidowi Kubackiemu i 37. Jakubowi Wolnemu. Po raz pierwszy za kadencji Stefana Horngachera żaden z jego skoczków nie zakończył zmagań Pucharu Świata w czołowej "10".

Sobota należała do Norwegów. Stjernen odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Wyprzedził Tandego, głównie dzięki przewadze z pierwszej serii. Ten drugi zaliczył awans z siódmej na drugą lokatę. W drugiej próbie uzyskał aż 240,5 metra – to jak na razie najdłuższa próba weekendu na Kulm.

Na najniższym stopniu podium stanął Ammann. Uczynił to w wieku 36 lat, 6 miesięcy i 18 dni, co czyni go najstarszym Europejczykiem na podium zawodów Pucharu Świata w historii! W bardziej zaawansowanym wieku na "pudle" stawali tylko Japończycy – Noriaki Kasai i Takanobu Okabe. Ten pierwszy potwierdził w sobotę, że świetnie czuje się na mamutach. Zajął piąte miejsce – najlepsze w sezonie.

Dyskwalifikacje po zawodach

Kwadrans po konkursie FIS ogłosił, że zdyskwalifikowani zostali Jernej Damjan i Johann Andre Forfang. Słoweniec zajął pierwotnie piąte, a Norweg ósme miejsce. Powodem w obydwu przypadkach były nieregulaminowe kombinezony.

W niedzielę drugi konkurs indywidualny. Zmagania w Tauplitz poprzedzają mistrzostwa świata w lotach. Zmagania na mamucie w Oberstdorfie od 18 do 21 stycznia.

Kamil Stoch: dostałem trochę w kość, ale wszystko powinno wrócić do normy
Maciej Kot: nie przyjechaliśmy tutaj, by bić rekordy
Stefan Hula: to był mój najlepszy konkurs lotów