tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Sprzeciw jednej rodziny wystarczy. Chelsea nie doczeka się nowego stadionu?

Chelsea planuje inwestycję, której całkowity koszt może wynieść nawet miliard funtów. Wiele wskazuje na to, że by doszło do jej realizacji, właściciel klubu – Roman Abramowicz – będzie musiał stawić czoła z pozoru prozaicznemu problemowi. Wszystko przez... dostęp do światła słonecznego.
Fot. Getty Images/mirror.co.uk

Prasa: Ancelotti do Arsenalu, Allegri do Chelsea

Mowa o nowym, zmodernizowanym stadionie, który ma pomieścić 60 tysięcy widzów. W ubiegłym roku pozwolenie na budowę wydał burmistrz Londynu – Sadiq Khan. Stamford Bridge, na którym Chelsea rozgrywa swoje mecze, jest 7. najpojemniejszym stadionem piłkarskim w Premier League. Rywale zza miedzy przeprowadzając się na większe obiekty podrażnili ambicje Abramowicza. Jedenaście lat temu Arsenal zbudował stadion Emirates Stadium, mogący pomieścić 60 000 kibiców. W 2016 roku West Ham przeniósł się na stadion olimpijski o pojemności 57 000 miejsc, a Tottenham przebudowuje obecnie White Hart Lane.

Rosyjski miliarder usilnie poszukiwał dogodnej lokalizacji dla tymczasowego "domu". Fiaskiem zakończyły się negocjacje w sprawie kupna przez szefa londyńczyków ogromnej elektrowni Battersea, której teren miał służyć za miejsce budowy stadionu. Na powrót pod dotychczasowy adres piłkarze i kibice mieliby poczekać do rozpoczęcia sezonu 2024/25. Nieoficjalnie mówi się, że w trakcie modernizacji Stamford Bridge, zespół rozgrywałby spotkania na Wembley.

Nie wszystkim jednak plany te są na rękę.

Fot. bbc.com Rodzinny protest

Sprzeciw zgłosiła rodzina Crosthwaitesów, która mieszka w zachodnim Londynie od 50 lat. Ich dom znajduje się tak blisko stadionu, że piłka kopnięta z progu ich drzwi jest w stanie trafić na boisko. Rodzice – Lucinda i Nicolas oraz dzieci Louis i Rose uznali, że rozbudowany Stamford Bridge... będzie rzucał zbyt duży cień na ich dom.

Posiadłość znajduje się w prestiżowej lokalizacji. Trzypokojowe mieszkania na tej samej ulicy warte są nawet ponad milion funtów. Pierwotna oferta Chelsea opiewała na kwotę dwudziestokrotnie mniejszą. Na zamianę zdania nie wpłynęła jednak nawet proponowana później... sześciocyfrowa suma.

Rodzina oznajmiła za pośrednictwem prawników, że nie sprzeciwiają się przebudowie stadionu, sugerując jednocześnie, że wschodnie skrzydło mogłoby zostać zaprojektowane na nowo, aby zminimalizować cień padający na dom. Podkreślili "nieproporcjonalną liczbę miejsc w sektorze gości", które są większe niż pozostałe. Crosthwaitesowie wierzą również, że próby przeforsowania projektu rozbudowy stadionu przez Chelsea, mimo ich sprzeciwu, są nielegalne.

Fot. bbc.com Inni się zgodzili

Chelsea odpowiada konkretami. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych wśród 13 000 mieszkańców Londynu okazało się, że 97,5 procenta badanych nie ma nic przeciwko realizacji inwestycji. Rodzina Crosthwaitesów nie jest jedyną "poszkodowaną". Wszystkie pozostałe przystały jednak na kwotę, jaką Chelsea zaoferowała w ramach odszkodowań.

Chelsea twierdzi, że nowy stadion będzie "dalej wzmacniał ofertę gospodarczą, kulturalną i społeczną, która wiąże się z funkcjonowaniem obiektu". Ziemia może zostać przymusowo przejęta przez władze miasta, jeśli rady dzielnic Hammersmith i Fulham uznają, że będzie to związane z korzyściami społeczno-ekonomicznymi. W takim przypadku klub wydzierżawi ziemię od rady i pokryje wszelkie koszty.

Władze Hammersmith i Fulham zgadzają się, że nabycie ziemi powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Pewnym jest, że jeśli rady obu dzielnic zdecydują się kontynuować zakup, rodzina Crosthwaite będzie szukać innych dróg prawnych.

Omówienie skargi rodziny zaplanowano na poniedziałek.

Fot. bbc.com
Fot. bbc.com

podobne informacje

Transferowe domino, czyli co ma wspólnego Gonzalo Higuain z Karolem Świderskim

Co, jeśli okaże się za drogi? Milan ma alternatywę dla Krzysztofa Piątka

Hazard w Realu? Media: Chelsea ustaliła cenę

AC Milan wie, jak zatrzymać Higuaina. "Trzeba go zamknąć i karmić"