tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

El. MŚ: zadanie wykonane. Z Portugalią o awans [skrót]

Polscy szczypiorniści nie dali szans reprezentacji Cypru i odnieśli drugie zwycięstwo podczas turnieju prekwalifikacyjnego do mistrzostw świata 2019. W Povoa de Varzim biało-czerwoni wygrali aż 46:13 (23:8) i w niedzielę zagrają z Portugalczykami o awans do kolejnego etapu eliminacji. Transmisja od godz. 18:45 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej.
Piłka ręczna, el. MŚ 2019 mężczyzn: Polska - Cypr (skrót)
Rafał Przybylski (fot. PAP)

GŁÓD, KURZ I 150 TYS. ZŁOTYCH − WSPOMINAMY PREKWALIFIKACJE Z 2005 ROKU

Rekord był blisko:

Wygrana z Cypryjczykami to bezsprzecznie najokazalszy triumf kadry za kadencji Piotra Przybeckiego, ale nie najwyższe zwycięstwo w historii polskiego szczypiorniaka. To należy do drużyny z lat 70. W 1976 roku biało-czerwoni wygrali w Londynie z Wielką Brytanią w ramach eliminacji igrzysk w Montealu aż 50:11. Zawodnikom Przybeckiego do wyrównania ich wyniku zabrakło sześciu bramek.

Piotr Przybecki (fot. PAP/EPA) Przebieg meczu:

Szybko, łatwo i przyjemnie − te słowa dobrze oddają sposób, w jaki Polacy zapewnili sobie wygraną. Biało-czerwoni już na starcie ustawili jego dalszy przebieg i pytaniem pozostawało nie to, czy pokonają rywala, tylko jak wysoko.

Grę nasi zawodnicy rozpoczęli od prowadzenia 6:1. Jedyny sygnał ostrzegawczy Cypryjczycy wysłali chwilę później, gdy po trzech golach z rzędu doprowadzili do stanu 4:6. Na więcej Polacy im jednak nie pozwolili. Rywale z trudem konstruowali akcje, a gdy tylko gubili piłkę, zaraz musieli wyciągać ją z bramki, bo biało-czerwoni natychmiast uruchamiali kontrataki.

Tych w całym spotkaniu wyprowadzili aż 21 i wszystkie zamienili na gole. W meczu dali zresztą popis skuteczności, bo trafili 46 z 50 rzutów, czyli aż 92 procent! Dzięki temu ich przewaga rosła w zawrotnym tempie. W 16. minucie wynosiła siedem bramek (11:4), a 10 minut później − już piętnaście (22:7).

Liczne kontrataki sprawiły, że czołowymi postaciami zespołu byli skrzydłowi, którzy w sumie rzucili 23 bramki. Spośród nich najwięcej razy trafiali Michał Daszek (osiem) i Adrian Nogowski (siedem). Nieźle wypadli też lewy rozgrywający Paweł Genda (również siedem bramek) oraz bramkarze. Tak Adam Morawski, jak i Piotr Wyszomirski zaliczyli w sobotę po kilka interwencji.

Co dalej?

Zwycięstwo różnicą 33 bramek sprawiło, że przed niedzielnym meczem z Portugalią Polacy mają od rywali gorszy bilans bramek (+44 przy +45 Portugalczyków). To oznacza, że, by awansować do kolejnej fazy, biało-czerwoni muszą w niedzielę wygrać. Rywalom kwalifikację da natomiast nawet remis. Mecz o godz. 18:45. Transmisja w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.

Cypr − Polska 13:46 (8:23)
Cypr:
Nungovitch, Kaili, Mina − Trimithiotis 1, Tsivikos 1, Chadjisoteriou, Sophocleous 1, Paraskeva 1, Demosthenous 1, J. Argyrou 4, Stylianou, Leontiou, Fotiou, Prountzos 4, Sofokleous, Ch. Argyrou
Polska: Morawski, Wyszomirski − Daćko 1, Makowiejew, Krajewski 4 (0/1), Walczak 3, Nogowski 7, Genda 7, Moryto 4 (4/4), Daszek 8, M. Gębala 2, Przybylski 1, Gierak 4, Krieger 2, T. Gębala 3, Chrapkowski

Piotr Wyszomirski: Portugalia? Musimy wyjść bez kompleksów
Kamil Syprzak: wykorzystamy, że Portugalczycy nie są najmocniejsi w obronie
Przybecki po Cyprze: jesteśmy przygotowani na Portugalię

podobne informacje

Media: Kamil Syprzak w Montpellier HB. Potwierdzenie pod koniec stycznia

Piłka ręczna, mecz towarzyski w Zug: Szwajcaria – Polska 32:28: bez obrony i bramki. Porażka Polaków

Kolejne osłabienie reprezentacji. Skrzydłowy nie zagra w rewanżu ze Szwajcarią

Ostatki przed powrotem do el. ME 2020. Szwajcaria – Polska w Internecie [TRANSMISJA]