tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Pjongczang: Korea połączona przez... bobsleje?

Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu zaproponowała, by przed zawodami olimpijskimi w Pjongczangu wystartowali – jako załoga testowa – bobsleiści z Korei Południowej i Północnej. Mieliby ich przygotować trenerzy z USA i z Włoch.
Reprezentacja Korei Południowej w bobslejach

Pjongczang 2018: wspólna reprezentacja Korei w hokeju kobiet?

Decydujące rozmowy na ten temat mają się odbyć w najbliższym tygodniu w siedzibie MKOl w Lozannie.

Pomysł stworzenia wspólnej koreańskiej załogi bobslejowej wysunął prezydent międzynarodowej federacji Włoch Ivo Ferriani, który jako bobsleista uczestniczył w igrzyskach w Calgary w 1988 roku. Następnie był trenerem reprezentacji Włoch.

Pjongczang, czyli twierdza nie do zdobycia Stosunki między dwoma państwami koreańskimi są napięte od wojny, która toczyła się w latach 1950-53, a zaostrzyły się w ostatnich miesiącach po próbach rakietowych Korei Północnej.

Bobslejowa oferta to kolejny krok w stronę złagodzenia napiętych relacji między tymi krajami. Wcześniej Seul zaproponował, aby sportowcy z obu państw maszerowali razem podczas ceremonii otwarcia i zakończenia igrzysk.

W sobotę przedstawiciel Komitetu Olimpijskiego Korei Północnej powiedział, że państwo to rozważa przyjęcie propozycji sąsiada o powołaniu wspólnego kobiecego zespołu hokejowego na igrzyska. Korea Południowa zgodziła się także na rozmowy na poziomie roboczym w sprawie wysłania przez Pjongjang na igrzyska grupy artystycznej.

Zmagania olimpijskie w Pjongczangu, ok. 80 km przy granicy z Koreą Północną, potrwają od 9 do 25 lutego.

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu – konferencja Telewizji Polskiej

podobne informacje

Thomas Bach: igrzyska w Pjongczangu były bliskie odwołania

"Myślałam, że to koniec. Siedziałam i płakałam". Magdalena Warakomska o karierze i igrzyskach

Medal zgubiony na plaży wraca do mistrza

Pjongczang: zgasł znicz. Koniec rekordowych igrzysk