tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Spór o Ligę Narodów. "Jak repasaże" vs. "Dobry ruch"

W magazynie "4-4-2" Dariusza Szpakowskiego prowadzący oraz goście omawiali debiutującą w tym roku Ligę Narodów UEFA. – Kompletnie mi się to nie podoba – przyznał Piotr Żelazny z "Rzeczpospolitej", którego zdaniem to kolejny krok w stronę komercjalizacji futbolu. – To ruch w dobrą stronę – uważa z kolei Jerzy Engel.
"4-4-2" o Lidze Narodów: skomercjalizowanie – to słowo-klucz
Robert Lewandowski i Grzegorz Krychowiak (fot. Getty Images)

Losowanie Ligi Narodów już w styczniu!

Pierwszy sezon Ligi Narodów rozpocznie się po MŚ w Rosji. 55 drużyn należących do UEFA podzielonych zostanie na cztery dywizje, a każda dywizja na cztery grupy. Zwycięzcy grup zakwalifikują się do Final Four, które rozegrane zostanie w roku nieparzystym. Triumfatorzy każdego Final Four zapewnią sobie awans na mistrzostwa Europy.

– Kompletnie mi się to nie podoba. Przypomina to system repasaży, dzięki którym można odpaść i grać dalej. W piłce zawsze wszystko było w miarę jasne – eliminacje, pierwsze dwie drużyny wygrywają, czasem są jakieś baraże – uważa Żelazny.

Jego zdaniem piłka reprezentacyjna straci przez to swój romantyzm. – Znamy to trochę z piłki klubowej, którą komercjalizacja "zjadła" do końca. Mistrzostwa świata i Europy to były ostatnie bastiony takiego futbolu, jaki znamy i w jakim się zakochiwaliśmy – gdzie wygrywający zdobywa tytuł – dodaje.

W Lidze Narodów będzie można wywalczyć awans na Euro 2020 (Fot. Getty Images)

Zupełnie inną opinię ma Engel. – Moim zdaniem to świetna idea, która nie zrodziła się dzisiaj. Trenerzy reprezentacji międzynarodowych apelowali od dawna, by pomiędzy eliminacjami były rozgrywki o coś, a nie tylko mecze towarzyskie – podkreśla.

– Na początku na pewno będzie trochę zamieszania, ale to ruch w dobrą stronę. Sam udział w tych rozgrywkach to na początek 1,5 mln euro, a później następne pieniądze za każdy mecz, finał etc. – zwraca uwagę.

Dziennikarz TVP Maciej Iwański dostrzega zarówno plusy, jak i minusy rozgrywek. – Skomercjalizowanie – to jest słowo-klucz, ale bycie na nie to trochę walka z wiatrakami. Poza tym z punktu widzenia kibica wolę zobaczyć mecz o stawkę z Anglią czy Niemcami niż, z całym szacunkiem, ze Słowenią we Wrocławiu – przyznaje.

Mecze grupowe tej edycji Ligi Narodów rozegrane zostaną od września do listopada 2018 roku. Polska znalazła się w trzecim koszyku dywizji A i jej rywalami będą Niemcy, Portugalia, Belgia albo Hiszpania oraz Francja, Anglia, Szwajcaria albo Włochy. Transmisje wszystkich spotkań w kanałach TVP.

Maciej Sawicki: wszystkie mecze w Polsce
Boniek o Twitterze. "Muszę być świętszy od biskupa?"
Kownacki: zagrać u boku "Lewego" na MŚ? Spełnienie marzeń
Kwestionariusz Bońka. "Wybaczam wszystko wszystkim"
Boniek: nie ingeruję w decyzje Nawałki

podobne informacje

Echa losowania Euro 2020. "Jesteśmy beneficjentami fantastycznej kadencji Nawałki"

Konflikt PZPN z selekcjonerem? "To autorska sprawa Brzęczka"

"4-4-2": Nawałka w Lechu Poznań na pół roku? "To z góry skazane na porażkę"

Jerzy Engel w magazynie "4-4-2": nie byliśmy przygotowani do meczu