tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Oficjalnie: Robert Kubica rezerwowym w Williamsie

To, o czym spekulowano od kilkunastu dni, we wtorek stało się faktem – Siergiej Sirotkin, a nie Robert Kubica, został drugim kierowcą Williamsa. Rosjanin dołączył tym samym do Lance'a Strolla, który reprezentuje barwy brytyjskiego teamu od 2016 roku. Polak będzie z kolei kierowcą rezerwowym i rozwojowym.
Robert Kubica (fot. PAP/PA)
Historia zatoczy koło? Kubica wraca do F1

DYREKTOR PIRELLI: KUBICA ZASŁUGUJE NA SZANSĘ W F1

33-letni Kubica nie ścigał się w F1 od 2010 roku. Przed sezonem 2011 miał poważny wypadek w rajdzie Ronde di Andora, w którym doznał wielu obrażeń, w tym trwałych urazów ręki. Polski kierowca przez wiele lat utrzymywał, że jego powrót do F1 jest mało prawdopodobny.

Przełom nastąpił jednak w połowie 2017 roku. W czerwcu i lipcu dwa razy jeździł bolidem Lotus-Renault z 2012 roku, a 2 sierpnia testował najnowszy pojazd Renault. Ostatecznie francuski team go nie zatrudnił, ale zainteresował się nim Williams.

W połowie października Kubica jeździł bolidem tego zespołu w Budapeszcie, a 28 i 29 listopada odbył testy w Abu Zabi. Kolejny sezon F1 rozpocznie się 25 marca wyścigiem o Grand Prix Australii w Melbourne.

Jestem szczęśliwy, że dołączyłem do tak znakomitego teamu. Włożyłem wiele pracy, by znaleźć się w tym miejscu, ale opłaciło się, bo moje marzenie właśnie się spełniło. Dziękuje za zaufanie i teraz zrobię wszystko, by udowodnić, że to miejsce mi się należy – przyznał Sirotkin.

fot. williamsf1.com

Kubica natomiast weźmie udział w testach zimowych, testach w trakcie sezonu oraz w wybranych oficjalnych piątkowych treningach.

Cieszę się, że będę kierowcą rezerwowym i rozwojowym Williamsa w najbliższym sezonie. Fizycznie czuję się tak dobrze, jak nigdy wcześniej. Nie mogę się już doczekać współpracy z inżynierami teamu, zarówno tymi pracującymi w fabryce jak i tymi na torze. Cel pozostał jednak ten sam – raz jeszcze pojechać w wyścigu Formuły 1 i właśnie wykonałem kolejny krok w tym kierunku – zaznaczył Kubica.

Przede wszystkim chcemy pogratulować Robertowi tego, co osiągnął do tej pory. Przezwyciężenie kontuzji, powrót do sprawności i ponowne prowadzenie bolidu jest niezwykłym osiągnięciem. Spodziewamy się, że Robert wniesie do zespołu bardzo dużo pod względem technicznym, wykorzystując swoje ogromne doświadczenie w testowaniu torowym i pracy na symulatorze oraz będzie wsparciem dla naszych kierowców i inżynierów – powiedział Paddy Lowe, dyrektor techniczny Williamsa.

podobne informacje

Formuła 1: w lutym pierwsze testy Roberta Kubicy w Barcelonie

Williams zachwycony Robertem Kubicą. "Wszyscy go kochają"

Kubica o powrocie do Formuły 1: cel jest jeden...

Marek Szkolnikowski, szef TVP Sport o Ekstraklasie, Kubicy i Radwańskiej