tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Patriotka z krwi i kości. Poznaj rywalkę Radwańskiej

Agnieszka Radwańska zmierzy się z Łesią Curenko w 2. rundzie wielkoszlemowego Australian Open. W 2012 roku Polka rozbiła Ukrainkę 6:1, 6:0, ale teraz trudno spodziewać się aż tak łatwej przeprawy. Relacja tekstowa od 1:00 w nocy ze środy na czwartek w SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej TVP Sport.
Agnieszka Radwańska i Łesia Curenko (fot. Getty Images)

WIELKIE SERCE LINETTE. WYGRAŁA Z RYWALKĄ I KONTUZJĄ

Tenisiści i tenisistki zarażają się sportową pasją najczęściej od najbliższych. W przypadku Curenko było inaczej – ojciec Wiktor związany jest z elektrowniami jądrowymi, matka Larisa to ekonomistka, z kolei starsza siostra skończyła prawo i rozwija się w tym kierunku. Skąd zatem sport w jej życiu?

Moje dzieciństwo zbiegło się z okresem, gdy miasto Jużnoukrajinśk, w którym mieszkaliśmy, prężnie się rozwijało. Starano się stworzyć jak najlepsze warunki dla dzieci do rozwoju – pojawiły się sekcje sportowe, kluby taneczne, powstały szkoły śpiewu, malarstwa, itd. W kompleksie sportowym znajdował się kort tenisowy i rodzice postawili na ten sport – wyjaśniła.

Curenko uczęszczała także na zajęcia z szermierki i początkowo ta dyscyplina zawładnęła jej sercem. Po roku Ukrainka zmieniła zdanie, postawiła na tenis i dziś nie żałuje tej decyzji. Świat po raz pierwszy usłyszał o niej w 2013 roku. Z turnieju w Brisbane wycofała się Maria Szarapowa, ona wskoczyła w jej miejsce jako tzw. "lucky loser" i dotarła do półfinału, w którym musiała uznać wyższość Anastazji Pawluczenkowej.

Najwięcej zamieszania było jednak po wygranym spotkaniu 1. rundy z Jarmilą Wolfe (kiedyś Gajdosovą, red.). Tenisistka reprezentująca Australię nie mogła pogodzić się z porażką i na konferencji prasowej narzekała na to, że Curenko nie zasłużyła na miejsce w drabince głównej. – Wtedy po raz pierwszy na konferencji prasowej z moim udziałem była pełna sala dziennikarzy. Nie przyszli jednak po to, by porozmawiać o mnie, ale po to, bym odpowiedziała na słowa Jarmili. Nie miałam na to ochoty, przecież nikt specjalnie nie zmienił zasad przed tym turniejem, nie rozumiałam tego ataku. Nie lubię być jednak w centrum uwagi i wolałam się skupić na pytaniach o mecz.

Z tą samą tenisistką zmierzyła się rok później w finale turnieju z cyklu ITF w Vancouver. Tym razem po blisko trzygodzinnej walce górą była Australijka, jednak kibice z tego spotkania zapamiętali przede wszystkim przemowę Curenko. Ukrainka nie kryjąc łez nawiązała do napiętej sytuacji politycznej w jej ojczyźnie.

Szczerze mówiąc to dla mnie ciężki okres. Czuję, że powinnam być teraz w domu, a nie tak daleko od niego. To bardzo nieprzyjemne uczucie, gdy w twoim kroju dzieją się tak okropne rzeczy, a ty tak naprawdę niewiele możesz zrobić – wydusiła z siebie.

Najbliższa rywalka Radwańskiej na każdym kroku zaznacza swoją miłość do Ukrainy. Curenko w przeciwieństwie do wielu tenisistek nie wyobraża sobie, by do nowego sezonu czy w przerwach między rozgrywkami trenować gdziekolwiek indziej niż w ojczyźnie.

Zdaję sobie sprawę, że za granicą są lepsze warunki niż na Ukrainie, a na dodatek jest mniej problemów z lotami, biletami, w ogóle wydatki są mniejsze. W kraju kortów jednak nie brakuje, finansowo także jest ok i dlatego nie zamierzam niczego zmieniać. Tenis to praktycznie ciągłe wyjazdy i życie w hotelach, dlatego jeśli tylko jest okazja, by pobyć w Kijowie kilka dni, zobaczyć się z rodziną i przyjaciółmi, to nie zastanawiam się.

Pierwszy turniej wygrała w 2015 roku, w sumie ma na koncie trzy triumfy w imprezach z cyklu WTA, a najwyżej w rankingu była na 29. miejscu. Do starcia z Polką przystąpi jako 43. tenisistka świata. W jej CV znajdują się zwycięstwa z takimi zawodniczkami jak Andrea Petković, Eugenie Bouchard, Garbine Muguruza, Karolina Pliskova, Lucie Safarova, Kristina Mladenovic czy Carla Suarez Navarro. Mamy nadzieję, że na tej liście nie znajdzie się nazwisko starszej z sióstr Radwańskich...

Kto awansuje do 3. rundy Australian Open?
Kto awansuje do 3. rundy Australian Open?
  • 19.4%Łesia Curenko
  • 80.6%Agnieszka Radwańska
Tak Radwańska pokonała Kontę. Zobacz skrót!
Radwańska wygrała z Bellis. Zobacz skrót meczu!
WTA Sydney, 1/4 finału: C.Giorgi – A.Radwańska (skrót)
WTA, Auckland, 1/4 finału: A. Radwańska – S. Vickery (skrót)