10 Gregor Potocnik 1
33 Igor Źabić 2 1
4 Matic Verdinek 1 1

ME: triumf i awans Słoweńców. Czarnogóra wraca do domu

Słowenia ostatnim zespołem z awansem do drugiej fazy mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych w Chorwacji. W decydującym spotkaniu zespół Veselina Vujovica pokonał Czarnogórę 28:19. O jego wygranej zadecydowała świetna gra w defensywie w drugiej części zawodów.
Marko Bezjak (fot. PAP/EPA)

Przespane 10 lat. Marcin Lijewski: nie mamy następców

Po pierwszej połowie Słoweńcy wcale nie mogli być pewni triumfu, bo choć skazywani na porażkę Czarnogórcy odstawali od nich umiejętnościami, to dzielnie dotrzymywali im kroku. I tak do przerwy mogli nawet remisować, ale tuż przed zejściem do szatni Urban Lesjak w wielkim stylu zatrzymał rzucającego w kontrataku Milosa Vujovicia.

Miha Zarabec (fot. PAP/EPA) Po zmianie stron Słoweńcy zaczęli odjeżdżać. Lesjak odbił jeszcze kilka rzutów, ale liderami byli Marko Bezjak i Miha Zarabec, którzy świetnie napędzali grę zespołu w ataku. I tak w 35. minucie gracze Vujovicia mieli już trzy bramki przewagi (17:14), a po kolejnych ośmiu minutach − już pięć (21:16).

Czarnogórcy szarpali do końca spotkania, ale im bliżej było ostatniego gwizdka, tym przewaga Słoweńców była coraz większa. Na prawym skrzydle z kliniczną precyzją rzuty wykańczał Gasper Marguc, a prowadzenie jego zespołu rosło, by w 57. minucie osiągnąć dziewięć bramek (28:19).

Zwycięstwem z Czarnogórą Słoweńcy uratowali swój dalszy udział w turnieju, ale drugą rundę rozpoczną z zaledwie jednym punktem na koncie. W obliczu nadchodzących meczów z Danią i Hiszpanią ich szanse na włączenie się do walki o medal są niewielkie. Czarnogórcy natomiast mistrzostwa zakończyli na ostatnim 16. miejscu.

ME: niesamowita końcówka meczu Niemcy – Macedonia
ME: Stoiłow rzuca tyłem do bramki i... trafia!
ME: Macedończycy powtórzyli akcję Hiszpanów
Piłka ręczna, ME mężczyzn, gr. C: Czarnogóra - Słowenia (mecz)