tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ w lotach: początek rywalizacji. Transmisja w TVP

Czwartkowymi kwalifikacjami skoczkowie rozpoczną rywalizację o mistrzostwo świata w lotach. Zawody odbędą się w Oberstfdorfie. Transmisja w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej od godz. 15:05. Już od godz. 13:00 zapraszamy na relację "na żywo" z treningów. Od godz. 15:50 transmisję oglądać będzie można także w TVP1.
Kamil Stoch (fot. Getty Images)

Kierunek Oberstdorf. Polscy skoczkowie z apetytami na medale

Rywalizacja na skoczni im. Heiniego Klopfera w Oberstdorfie to jedno z najważniejszych wydarzeń tej zimy. Paradoksalnie jednak wśród faworytów do złota nie wymienia się Polaków. Choć Kamil Stoch i pozostali zawodnicy z drużyny Stefana Horngachera prezentują się w tym sezonie bardzo dobrze, to o sukces będzie trudno.

Biało-czerwoni nigdy bowiem nie potrafili w pełni wykorzystać potencjału w lotach. Medalu nie zdołał zdobyć ani nikt z obecnej kadry, ani Adam Małysz. Jeśli chcielibyśmy przypomnieć sobie ostatni i zarazem jedyny sukces, to musielibyśmy się cofnąć aż do... 1979 roku. Wówczas brąz w Planicy wywalczył Piotr Fijas.

Stefan Horngacher (fot. Getty Images) To jednak nie oznacza, że Polacy z góry pogodzeni są z porażką. Podczas ostatnich zawodów na Kulm na ich formę rzutowały jeszcze trudy Turnieju Czterech Skoczni. Teraz zawodnicy Horngachera są wypoczęci i zapowiadają walkę. – Czuję się dobrze, mieliśmy okazję i potrenować, i odpocząć, więc jadę na mistrzostwa w lotach z takim samym nastawieniem, jak na każde inne zawody. Postaram się zrobić to, co do mnie należy i zobaczymy jak będzie – zapowiedział Kamil Stoch.

A jest o co walczyć... Stawką są nie tylko medale, ale i atrakcyjne nagrody finansowe. Skoczek narciarski, który w sobotę zostanie mistrzem świata w lotach, otrzyma czek wartości 28 750 franków szwajcarskich (ok. 102 tys. zł). Srebrny medalista zarobi 18 tys. franków, a brązowy – 10 800.

A kto, dla Kamila Stocha i reszty, będzie największym zagrożeniem? Na pewno na problemy kadrowe nie może narzekać Alexander Stoeckl, trener Norwegów, którzy należą do faworytów. – Mam obecnie sześciu równych skoczków, z których muszę wybrać czterech – stwierdził 44-latek. A do Obsertdorfu udała się bardzo mocna grupa: Andreas Stjernen, Daniel Andre Tande, Johan Forfang, Anders Fannemel, Halvor Egner Granerud oraz Robert Johansson.

Daniel Andre Tande (fot. Getty Images) Hannu Lepistoe, były trener Polaków, wskazał też dość nieoczywistą kandydaturę. – Trudno jest w tej chwili wskazać faworyta. Na pewno może nim być Niemiec Richard Freitag, ale trudno przewidzieć, w jakiej dyspozycji wróci do rywalizacji po upadku. Odbudowuje się wyraźnie Słoweniec Peter Prevc, który zawsze uwielbiał latać. Radość ze skoków widać znowu w oczach Szwajcara Simona Ammanna, nie można przekreślać żadnego z Norwegów, a Stoch jest typem turniejowca – powiedział.

w czwartek odbędą się kwalifikacje do konkursu indywidualnego, których transmisję zaczniemy w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacja mobilnej od godz. 15:05. Od godz. 15:50 rywalizacja transmitowana będzie także w TVP1. Wcześniej, bo od godz. 13:00, zapraszamy na relację "na żywo" z treningów, po których wyłonione zostaną ostateczne składy startujące w kwalifikacjach

Konkurs indywidualny składał się będzie tradycyjnie z czterech serii. Dwie odbędą się w piątek (transmisja od godz. 14:45 TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej, a od godz. 15:45 w TVP1), a dwie w sobotę (transmisja od godz. 15:10 w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej). W niedzielę odbędą się zawody drużynowe (transmisja od godz. 15:30 w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej).

Kierunek Oberstdorf. Polscy skoczkowie z apetytami na medale
Dawid Kubacki: naszym największym rywalem może okazać się wiatr
Kamil Stoch: lecę na mistrzostwa jak na każde inne zawody
Piotr Żyła: niedługo zamienimy kadrę w zespół muzyczny
Oberstdorf – wyjątkowa skocznia z historią w tle