tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rajd Dakar: spokojna jazda Sainza i Przygońskiego

Dwunasty etap Rajdu Dakar z Chilecito do San Juan nie zmienił kolejności w czołówce. Wygrał Katarczyk Nasser Al-Attiyah (Toyota), ale prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał dziewiąty w czwartek Carlos Sainz (Peugeot). Jakub Przygoński (Mini) uzyskał ósmy czas.
Jakub Przygoński (fot. getty)

Dakar: 12. etap odwołany w kategorii motocykli i quadów

W czwartek samochody i ciężarówki pokonywały odciniek specjalny o długości 523 km. Z powodu złej pogody odwołano natomiast rywalizację motocykli i quadów.

Al-Attiyah odniósł trzecie etapowe zwycięstwo w tej edycji rajdu. O pierwsze miejsce rywalizował z 13-krotnym zwycięzcą Dakaru Francuzem Stephane'em Peterhanselem, którego pokonał o dwie minuty. Jadący z belgijskim pilotem Tomem Colsoulem Przygoński stracił do Katarczyka blisko kwadrans, a El Matador Sainz był wolniejszy od Polaka o trzy minuty.

Jednak na dwa dni przed metą w Cordobie kierowcy nie podejmują nadmiernego ryzyka, aby nie zaprzepaścić szansy ukończenia tej najtrudniejszej off roadowej imprezy świata. Różnice w czołówce są na tyle duże, że praktycznie tylko awaria samochodu lub poważny błąd nawigacyjny może zmienić końcową kolejność.

Nadal dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje holendersko-polska załoga Peter Van Merksteijn, Maciej Marton (Toyota).

Piątkowy, przedostatni etap San Juan − Cordoba dla samochodów i ciężarówek liczy 927 km (w tym OS 368 km). Motocykle i quady pokonają 907 km (OS 423 km).

Wyniki 12. etapu, Chilecito - San Juan 793 km (OS 523 km):

samochody
1. Nasser Al-Attiyah, Matthieu Baumel (Katar, Francja/Toyota) 5:49.57
2. Stephane Peterhansel, Jean Paul Cottret (Francja/Peugeot) strata 2.03
3. Giniel de Villiers, Dirk von Zitzewitz (RPA, Niemcy/Toyota) 4.33
...
8. Jakub Przygoński, Tom Colsoul (Polska, Belgia/Mini) 14.51
15. Peter Van Merksteijn, Maciej Marton (Holandia, Polska/Toyota) 57.57

klasyfikacja generalna
1. Carlos Sainz, Lucas Cruz (Hiszpania/Peugeot) 42:24.31
2. Peterhansel strata 44.41
3. Al-Attiyah 1:05.55
...
6. Przygoński 2:51.02
9. Van Merksteijn 7:10.59

Męczący upał na Dakarze. Najlepsze momenty 11. etapu