tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Fenomen frekwencji na Wyspach. Championship lepsza od La Ligi i Serie A

Ponad 13 milionów widzów obejrzało z trybun mecze Premier League w sezonie 2016/2017 – informuje UEFA w raporcie Club Licensing Benchmarking. To najlepszy wynik spośród wszystkich europejskich lig. W TOP 10 uplasowały się również, będąca bezpośrednim zapleczem angielskiej ekstraklasy, Championship oraz... League One. W zestawieniu próżno szukać Lotto Ekstraklasy.
Kibice Ipswich Town (fot. Getty Images)

Będzie wymiana między United i Arsenalem. Wenger potwierdza

Jako druga w zestawieniu znalazła się Bundesliga, z łączną frekwencją na poziomie 12,7 miliona. Ponad półtora miliona mniej osób obejrzało na żywo mecze Championship (11,1 mln.).

Największym zaskoczeniem jest 9. miejsce trzeciej ligi angielskiej – League One. Portugalska Primeira Liga, od której Lotto Ekstraklasa jest słabsza o nieco ponad milion widzów, zamyka listę.

Kibice Newcastle podczas meczu z Leeds (fot. Getty Images) Status zaplecza Premier League wystarczy

W połowie kwietnia ubiegłego roku mecz Newcastle – Leeds United na St. James Park obejrzało 52 000 tysiące widzów. To najwyższa frekwencja ubiegłego sezonu w lidze. Obserwatorzy zgodnie nazwali starcie "godnym finału sezonu". Stawką był bowiem bezpośredni awans.

Liczba widzów na każdym meczu zaplecza Premier League wynika przede wszystkim z... liczby drużyn w stawce. W każdej kolejce 24 drużyny rywalizują w 12 meczach.

Za bilet na mecz aktualnego lidera – Wolverhampton Wanderers – trzeba zapłacić 25-30 funtów. Podobne ceny obowiązują na Pride Park Stadium – obiekcie drugiego w tabeli Derby County oraz pozostałych drużyn z ligowej czołówki. Nieco więcej kibice zapłacą za wejściówki na spotkania zespołów ze środka tabeli ekstraklasy. Dla przykładu, najdroższe bilety na Selhurst Park (Crystal Palace) kosztują 48 funtów. Na Old Trafford – 53 funty.

Na frekwencje na trybunach wpływa ponadto lokalny patriotyzm angielskich fanów. Kultura kibicowania, tradycja – to być może decydujące czynniki.

Mecz Northampton Town – Wigan Athletic (fot. Getty Images) Trzecia liga wśród najatrakcyjniejszych w Europie?

23 mecze Sheffield United w sezonie 2016/2017 obejrzało na żywo nieco ponad 503 000 osób. Był to najlepszy wynik w League One. Stadiony, na których grają zespoły na tym poziomie rozgrywek odbiegają pojemnością od wyższych lig (największym jest Ewood Park – stadion Blackburn Rovers). Mimo to, pod względem frekwencji, plasuje się wyżej od portugalskiej Primeira Ligi. Różnica jest jednak niewielka. Wynosi około 700 000 widzów.

W ligowej stawce także znajdują się 24 drużyny. Mniejsze stadiony, mniejsze miasta, niższy poziom, a co za tym idzie niższe ceny biletów. 10. miejsce portugalskiej ekstraklasy paradoksalnie należy więc... docenić, z uwagi na liczbę zespołów oraz populację kraju.

Fot. BBC.com

Kibice Górnika Zabrze (fot. PAP/Andrzej Grygiel) Co z Polską?

W raporcie nie zostały uwzględnione dane dotyczące Lotto Ekstraklasy. Wynik zamykającej zestawienie Primeira Ligi – 3 622,428 widzów – nie jest odległy od najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. 1 047 895 osób zasiadło na trybunach w 14 kolejkach ubiegłego sezonu. Łącznie daje to niespełna 3 miliony widzów. Ekstraklasa zajęłaby więc lokatę w połowie drugiej "dziesiątki". W tym sezonie ligowe stadiony odwiedziło już ponad milion osób. Wynik został ustalony w meczu 12. kolejki pomiędzy Cracovią a Pogoń Szczecin.

Najwyższymi średnimi frekwencjami w bieżącej kampanii mogą poszczycić się Górnik Zabrze (22 266), Lech Poznań (20 926) oraz Śląsk Wrocław (16 863).

"Nowe areny zbudowane w Polsce i we Francji, odpowiednio na Euro 2012 i Euro 2016, przyczyniły się w znacznym stopniu do zwiększenia liczby zarejestrowanych ligowymi zmaganiami. W Rosji najprawdopodobniej zaistnieje podobny trend " – przewiduje Europejskie Zawodowe Ligi Piłkarskie.

"Mimo znacznego wzrostu frekwencji w Izraelu, Szwecji i Belgii, kibice w tych krajach nie okazali się odporni na negatywny wpływ kryzysu finansowego i geopolitycznego, które dotknęły między innymi także Grecję, Rumunię, Ukrainę i Turcję" – czytamy w raporcie stowarzyszenia.

Łącznie ponad 120 milionów kibiców wypełniło stadiony lig europejskich w sezonie 2016/2017.

George Best – własnymi słowami. Film dokumentalny

najpopularniejsze

Orły sportu (odc. 6) – Marcin Gortat

Ceremonia ważenia przed walką Artura Szpliki z Mariuszem Wachem

Lewis Hamilton: w FIFĘ grałem... Brazylią

Kto najlepszym paralekkoatletą sezonu? Złote Kolce wręczone

Maciej Sulęcki: ja przyszłym mistrzem świata? Tak właśnie będzie!