tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MKOL zdecydował – jeszcze mniej Rosjan w Pjongczangu

Z 500 do 389 zmalała lista nazwisk rosyjskich sportowców, którzy pod neutralną flagą teoretycznie mają szansę na udział w zbliżających się zimowych igrzyskach w Pjongczangu – poinformował w piątek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Fot. Getty Images

Pjongczang 2018: plan transmisji w TVP 1, TVP 2, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej

W grudniu Rosyjski Komitet Olimpijski (ROC) został zawieszony na czas zmagań w Korei Południowej. MKOl jednocześnie umożliwił "czystym" reprezentantom tego kraju występ pod flagą olimpijską i nazwą "Olympic Athletes of Russia".

Reprezentacja Rosji podczas ceremonii otwarcia IO w Soczi (fot. Getty Images) Zawieszenie to kara za wielokrotne łamanie przepisów antydopingowych przez "Sborną" na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. Po wykryciu zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami testów przez moskiewskie laboratorium antydopingowe Rosja straciła 11 medali tych igrzysk.

Na razie nie wiadomo czy 111 sportowców zostało skreślonych z powodów dopingowych, czy po prostu nie wywalczyli kwalifikacji. Poinformowano, że ponad 80 procent z tych, którzy utrzymali się w gronie potencjalnych uczestników zmagań w Pjongczangu nie rywalizowało w Soczi.

– To pokazuje, że jest to nowa generacja rosyjskich sportowców – napisano w oświadczeniu.

Pozostali na liście sportowcy dalej będą poddawani szczegółowej analizie. Mogą się spodziewać kolejnych badań, a także ponownej kontroli próbek pobranych wcześniej.

– Nie było łatwo stworzyć tę listę. Chcemy być jednak absolutnie pewni, że na igrzyska zostaną zaproszeni tylko czyści sportowcy – powiedziała szefowa specjalnego panelu Valerie Fourneyron.