Rod Laver Arena, Melbourne Park
Australia
Pojemność: 15000

Epicki mecz Halep. "Moje mięśnie po prostu nie istnieją" [skrót]

Liderka rankingu tenisistek Simona Halep potrzebowała trzech godzin i 45 minut, by wywalczyć awans do 4. rundy wielkoszlemowego Australian Open. Rumunka pokonała Amerykankę Lauren Davis 4:6, 6:4, 15:13, broniąc wcześniej trzech piłek meczowych.
Simona Halep (fot. PAP/EPA)

AO: TRUDNY DRUGI SET I AWANS KUBOTA DO TRZECIEJ RUNDY

76. na światowej liście i mierząca zaledwie 1,57 m Davis już nieraz wcześniej dała się we znaki znacznie wyżej notowanym rywalkom. Razem z wyższą o 11 cm Halep stworzyły w sobotę bardzo emocjonujące widowisko, w którym nie zabrakło efektownych zagrań.

W pamięci tenisistek i kibiców na długo pozostanie trzeci set, który trwał dwie godziny i 22 minuty. Od stanu 4:4 doszło do czterech "breaków" z rzędu, a kolejne dwa padły przy wyniku 7:7. W każdym z tych wypadków jako pierwsza podanie traciła Amerykanka. To ona jednak – przy prowadzeniu 11:10 – miała trzy meczbole z rzędu, ale faworytka wszystkie obroniła.

Lauren Davis (fot. PAP/EPA) W następnym gemie to zawodniczka z USA wyszła z opresji przy pięciu break pointach. Sztuka ta nie udała jej się, gdy na tablicy było 13:13. Wyraźnie wyczerpana już Davis zanotowała kilka kosztownych błędów, a w kolejnym gemie przy pierwszej piłce meczowej Halep w tym tenisowym maratonie posłała piłkę na aut. 24-letnia zawodniczka z USA imponowała wytrwałością i naporem, jaki zaprezentowała. W 13. gemie decydującej partii, mimo narastającego zmęczenia, chcąc odbić jedną z piłek posłaną przez przeciwniczkę tuż za siatką, prawie zrobiła szpagat.

Lepsza okazała się jednak imponująca grą w defensywie Rumunka. Przedłużające się spotkanie dało się we znaki obu tenisistkom – w końcówce po każdej akcji obie oddychały z trudem. Davis dwukrotnie w ostatniej partii brała przerwę medyczną i pod koniec meczu z wysiłku zaciskała już zęby, Halep zaś pochylała się wyczerpana. Po zakończeniu meczu zwyciężczyni spojrzała w górę z uśmiechem i przeżegnała się, a po zejściu z kortu rzuciła rakietę na kort oraz usiadła, pochylając głowę.

Jestem prawie nieżywa ze zmęczenia. Wygrałam sercem. Moje mięśnie po prostu nie istnieją. Nie wiem co z moją kostką, bo po prostu jej nawet nie czuję. Wspaniale być w 4. rundzie – zaznaczyła Halep, która w meczu otwarcia doznała urazu stopy.

Obie tenisistki pochwaliła za występ utytułowana Amerykanka Chris Evert, która obecnie jest ekspertką telewizyjną. – Jestem pod wielkim wrażeniem wspaniałego wysiłku, jaki zaprezentowały Simona i Lauren. Obie zasłużyły na zwycięstwo – oceniła zdobywczyni 18 tytułów wielkoszlemowych.