133.0 m
-
79.7

Kamil Stoch wicemistrzem świata w lotach!

Po 39 latach Polak ponownie z medalem mistrzostw świata w lotach! Kamil Stoch wywalczył srebro na skoczni imienia Heiniego Klopfera w Oberstdorfie. Złoto zdobył Norweg Daniel Andre Tande, a brąz Niemiec Richard Freitag. W sobotę udało się przeprowadzić tylko trzecią serię – czwarta została odwołana. Na niedzielę zaplanowano "drużynówkę". Transmisja od 15:30 w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i naszej aplikacji.
MŚ: srebrny medal Stocha. Zobacz wszystkie skoki
Kamil Stoch i Daniel Andre Tande (fot. PAP/Grzegorz Momot)

SOBOTA W OBERSTDORFIE – NASZA RELACJA

Strata jest duża, ale z drugiej strony... nieduża, jeśli mówimy o mamutach – prognozował Adam Małysz po piątkowej części rywalizacji. Tande wyprzedzał Freitaga o 10,9 punktu, a Stocha o 17,8. Polak miał za to 19,5 punktu więcej niż czwarty w klasyfikacji Stefan Kraft. W sobotę pogoda znów sprawiała problemy. Ostatecznie czwarta seria została odwołana po trzech skokach.

Stoch w sobotę zmniejszył stratę do Tanego. Uzyskał 211,5 metra, a Norweg 200. Ten drugi skakał jednak w wyraźnie gorszych warunkach. Z wiatrem w plecy niespecjalnie poradził sobie też faworyt gospodarzy. 190,5 metra sprawiło, że Freitag spadł w klasyfikacji generalnej za Polaka.

Życiowe wyniki w mistrzostwach świata w lotach osiągnęli pozostali zawodnicy Stefana Horngachera. Kubacki zakończył zmagania na 10. miejscu, Stefan Hula był 13., a Piotr Żyła 17. Polacy będą mocnymi kandydatami do podium w niedzielnym konkursie drużynowym. Głównymi faworytami będą Norwegowie.

Kamil Stoch: nie można mieć wszystkiego

Tande stanie przed szansą na wywalczenie drugiego złota. Sobotni tytuł jest jego największym osiągnięciem w karierze. Wszyscy "podiumowicze" po raz pierwszy wywalczyli indywidualny medal mistrzostw świata w lotach.

Stoch stał się drugim Polakiem z medalem mistrzostw świata w lotach. W 1979 roku w Planicy brąz wywalczył Piotr Fijas. Później sztuka ta nie udała się Adamowi Małyszowi, który najbliżej był w 2010 roku na Letalnicy, gdy przegrał z Andersem Jacobsenem o 0,4 punktu.

Tande jest trzecim Norwegiem z indywidualnym tytułem mistrza świata w lotach. Wcześniej złoto zdobywali Ole Gunnar Fidjestoel (Oberstdorf 1988) i dwukrotnie Roar Ljoekelsoey (Planica 2004, Bad Mitterndorf 2006).

Transmisja niedzielnego konkursu drużynowego od 15:30 w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i naszej aplikacji. Na antenie TVP Stefan Horngacher ujawnił skład polskiej drużyny.

MŚ w Oberstdorfie: skok Piotra Żyły (III seria)
MŚ w Oberstdorfie: skok Kamila Stocha (III seria)
MŚ w Oberstdorfie: skok Dawida Kubackiego (III seria)
MŚ w Oberstdorfie: skok Stefana Huli (III seria)