MŚ: przegrali tu z... Francją. Medalowa szansa Polski

Ten sam Oberstdorf, ta sama skocznia, ta sama impreza i prawie taka sama drużyna. W niedzielę Polacy powalczą o medal mistrzostw świata w lotach. Dziesięć lat wcześniej trzech z nich zapisało jedną z najgorszych kart w historii zespołowych zmagań. Przez ten czas zmieniło się bardzo wiele... Transmisja niedzielnego konkursu drużynowego od 15:30 w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji.
MŚ w lotach 2008: świetny Małysz w drużynówce. I ta reakcja Lepistoe...
Kamil Stoch (L), Stefan Hula, Piotr Żyła (P) (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Horngacher podał skład na konkurs drużynowy MŚ

Brawa dla Dawida. Rewelacja. Brawa dla całej drużyny. Dla każdego i całego sztabu. Walczymy dalej – podkreślał z dumą Kamil Stoch, który w sobotę wywalczył wicemistrzostwo świata w lotach. Każdy z zawodników Stefana Horngachera poprawił w tym roku najlepsze w karierze osiągnięcie w czempionacie w lotach. Dawid Kubacki był 10., Stefan Hula 13., a Piotr Żyła 17.

Stefan Horngacher: skład na "drużynówkę" bez zmian Gorsi od... Francji

Dobrym duchem zespołu jest dyrektor koordynator w Polskim Związku Narciarskim – Adam Małysz. Dziesięć lat temu "Orzeł z Wisły" próbował wprowadzić zespół do drugiej serii konkursu drużynowego MŚ w lotach. W czwartej grupie wyższą notę uzyskał jedynie świetny Gregor Schlierenzauer, ale punkty lidera Polaków zdały się na niewiele. Zespół zajął 10. miejsce i odpadł z rywalizacji już na półmetku. Lepiej spisali się... Francuzi, którzy w podobnych zawodach startują incydentalnie.

Po skoku Stocha na 167. metr Polacy zajmowali dziewiąte miejsce. Podobnie zaprezentował się Żyła (168 m). Kluczowa okazała się jednak zupełnie nieudana próba Huli. Zawodnik ze Szczyrku, który dziś jest uosobieniem solidności, uzyskał jedynie 120 metrów i położenie Polaków stało się fatalne. Tego dnia wygrali jedynie ze Szwedami, Kazachami i... Słoweńcami, których szanse zaprzepaścił Robert Kranjec, uzyskując… 85 metrów!

Drugie srebro?

Trzech z czterech skoczków pamiętających "drużynówkę" 2008 pojawi się na skoczni w niedzielę. Tym razem celem nie będzie druga seria, a miejsce na podium. Premierowe, bo Polacy nigdy nie wywalczyli drużynowego krążka mistrzostw świata w lotach. Z trenerem Stefanem Horngacherem przełamują jednak kolejne zespołowe bariery. Pierwszy raz wygrali zawody Pucharu Świata, a także pierwszy raz zdobyli złoto mistrzostw w narciarstwie klasycznym.

Wszelkie symulacje wskazują, że Polacy powinni zająć w niedzielę drugie miejsce. Tak byłoby, gdyby zsumować skoki z kwalifikacji lub z trzech serii konkursu indywidualnego. Wielkimi faworytami do triumfu są Norwegowie, z których każdy zakończył zmagania w czołowej dziewiątce. Całkiem możliwe, że na najniższym stopniu podium ponownie stanie Richard Freitag, tym razem wraz z zespołem gospodarzy.

MŚ w Oberstdorfie: skok Kamila Stocha (III seria)
MŚ w Oberstdorfie: skok Piotra Żyły (III seria)
MŚ w Oberstdorfie: skok Stefana Huli (III seria)
MŚ w Oberstdorfie: skok Dawida Kubackiego (III seria)
Richard Freitag: przed tygodniem nie wiedziałem, czy wystartuję